Powstanie Przestrzeń słowa i spotkania

0 Marcin Cichowski  |   Fakty  |   8 lipca 2018

„Przestrzeń słowa i spotkania” powstanie w budynku przedszkola w Chełmku przy ulicy Brzozowej. Gmina Chełmek otrzymała na ten cel ponad trzy miliony złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

W przestrzeni, w której znajdzie się między innymi biblioteka, sale do zajęć warsztatowych, pozalekcyjnych, sale zabaw, sale multimedialne z pełnym wyposażeniem, czytelnia dla dzieci i klubokawiarnia. Całkowita wartość projektu szacowana jest na kwotę ponad 5,2 miliona złotych.

“W Chełmku od dawna istnieje potrzeba przeniesienia biblioteki w inne miejsce. Oferta, którą ma książnica, jest bardzo bogata, jednakże bardzo często ogranicza ją brak miejsca w obecnym budynku. Z tego też powodu wspólnie podjęliśmy decyzję, że budynek po dawnym przedszkolu będzie nadawał się idealnie do stworzenia miejsca, w którym całe rodziny będą mogły przychodzić i spędzać czas nie tylko czytając książki, ale także odpoczywając, korzystając z przygotowanych atrakcji i wydarzeń” – tłumaczy Andrzej Saternus, burmistrz Chełmka.

Idealna lokalizacja

“Atutem tego miejsca jest także lokalizacja, ponieważ obiekt znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie takich miejsc, jak Park Rodzinny, Plac Reprezentacyjny czy korty tenisowe. Chcemy jednak, aby biblioteka zyskała także nowe funkcje, które będą uzupełniać tę ofertę, związaną z wypożyczaniem książek. Jest to bardzo ważna dla nas inwestycja z tego też powodu dużo pracy poświęciliśmy w celu przygotowania odpowiedniego projektu. Dzięki temu już wkrótce za ponad 5,2 miliona złotych będziemy mogli korzystać z nowoczesnego obiektu, którego nie powstydziłby się nawet największe miejscowości” – dodaje włodarz gminy Chełmek.

Budeynek będzie podzielony na dwie części: przestrzeń słowa i przestrzeń spotkania. Przestrzeń słowa odpowiada wizji placówki jako otwartego kreatora myśli i działań społecznych, miejsca, które łączy tradycyjną książnicę z przestrzenią dialogu i spotkań. Powstanie w niej strefa czytelnika oraz strefa multimedialna z salami multimedialnymi wyposażonymi w stanowiska komputerowe, rzutnik, plansze do wyświetlania treści, dostęp do Internetu, mające na celu organizację różnego rodzaju prezentacji i spotkań, w tym promujących „myśli w słowach” dla różnych grup wiekowych.

Cztery strefy

Planowane jest zagospodarowanie parteru budynku na potrzebę stworzenia przestrzeni dla rodzin, złożonego z czterech stref:

1. Strefa dziecka, a w niej świetlica środowiskowa dla dzieci, gdzie dzieci otrzymają wsparcie w odrabianiu zajęć, będą mogły w sposób twórczy spędzać czas wolny oraz uczestniczyć w zajęciach dodatkowych rozwijających ich zainteresowania oraz poprawiających ich szanse edukacyjne. Prowadzone będą także zajęcia warsztatowe dla dzieci. Ofertę przygotuje animator czasu wolnego, dostosowując ją do potrzeb i oczekiwań małych odbiorów, w oparciu o sale do prowadzenia zajęć pozalekcyjnych i wyrównawczych oraz salę zabaw.
2. Strefa rodzica – sala, w której odbywać się będą zajęcia dla rodziców. Oferta będzie realizowana równoległa czasowo do proponowanych dla młodszych dzieci zajęć, m.in. w tym celu, aby rodzice mogli twórczo wykorzystywać czas wolny.
3. Strefa otwarta – miejsce spotkań, debat, klubokawiarnia, sala zabaw dla dzieci – szeroka oferta integrująca różne pokolenia mieszkańców;
4. Przestrzeń dla niezbędnego zaopatrzenia i obsługi technicznej kompleksu, w tym: pomieszczenia biurowe, socjalne, magazynowe oraz kotłownia.

Budowa „Przestrzeni słowa i spotkania” jest jednym z zadań, które znalazło się w Gminnym Programie Rewitalizacji i uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Archiwa