polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
W przestrzeni, w której znajdzie się między innymi biblioteka, sale do zajęć warsztatowych, pozalekcyjnych, sale zabaw, sale multimedialne z pełnym wyposażeniem, czytelnia dla dzieci i klubokawiarnia. Całkowita wartość projektu szacowana jest na kwotę ponad 5,2 miliona złotych.
„W Chełmku od dawna istnieje potrzeba przeniesienia biblioteki w inne miejsce. Oferta, którą ma książnica, jest bardzo bogata, jednakże bardzo często ogranicza ją brak miejsca w obecnym budynku. Z tego też powodu wspólnie podjęliśmy decyzję, że budynek po dawnym przedszkolu będzie nadawał się idealnie do stworzenia miejsca, w którym całe rodziny będą mogły przychodzić i spędzać czas nie tylko czytając książki, ale także odpoczywając, korzystając z przygotowanych atrakcji i wydarzeń” – tłumaczy Andrzej Saternus, burmistrz Chełmka.
„Atutem tego miejsca jest także lokalizacja, ponieważ obiekt znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie takich miejsc, jak Park Rodzinny, Plac Reprezentacyjny czy korty tenisowe. Chcemy jednak, aby biblioteka zyskała także nowe funkcje, które będą uzupełniać tę ofertę, związaną z wypożyczaniem książek. Jest to bardzo ważna dla nas inwestycja z tego też powodu dużo pracy poświęciliśmy w celu przygotowania odpowiedniego projektu. Dzięki temu już wkrótce za ponad 5,2 miliona złotych będziemy mogli korzystać z nowoczesnego obiektu, którego nie powstydziłby się nawet największe miejscowości” – dodaje włodarz gminy Chełmek.
Budeynek będzie podzielony na dwie części: przestrzeń słowa i przestrzeń spotkania. Przestrzeń słowa odpowiada wizji placówki jako otwartego kreatora myśli i działań społecznych, miejsca, które łączy tradycyjną książnicę z przestrzenią dialogu i spotkań. Powstanie w niej strefa czytelnika oraz strefa multimedialna z salami multimedialnymi wyposażonymi w stanowiska komputerowe, rzutnik, plansze do wyświetlania treści, dostęp do Internetu, mające na celu organizację różnego rodzaju prezentacji i spotkań, w tym promujących „myśli w słowach” dla różnych grup wiekowych.
Planowane jest zagospodarowanie parteru budynku na potrzebę stworzenia przestrzeni dla rodzin, złożonego z czterech stref:
1. Strefa dziecka, a w niej świetlica środowiskowa dla dzieci, gdzie dzieci otrzymają wsparcie w odrabianiu zajęć, będą mogły w sposób twórczy spędzać czas wolny oraz uczestniczyć w zajęciach dodatkowych rozwijających ich zainteresowania oraz poprawiających ich szanse edukacyjne. Prowadzone będą także zajęcia warsztatowe dla dzieci. Ofertę przygotuje animator czasu wolnego, dostosowując ją do potrzeb i oczekiwań małych odbiorów, w oparciu o sale do prowadzenia zajęć pozalekcyjnych i wyrównawczych oraz salę zabaw. 2. Strefa rodzica – sala, w której odbywać się będą zajęcia dla rodziców. Oferta będzie realizowana równoległa czasowo do proponowanych dla młodszych dzieci zajęć, m.in. w tym celu, aby rodzice mogli twórczo wykorzystywać czas wolny. 3. Strefa otwarta – miejsce spotkań, debat, klubokawiarnia, sala zabaw dla dzieci – szeroka oferta integrująca różne pokolenia mieszkańców; 4. Przestrzeń dla niezbędnego zaopatrzenia i obsługi technicznej kompleksu, w tym: pomieszczenia biurowe, socjalne, magazynowe oraz kotłownia.