Podstawowa Trójka do likwidacji

0 Paweł Wodniak  |   Edukacja,Fakty  |   9 stycznia 2019

O planowanych zmianach w sieci szkół poinformował dzisiaj oświęcimski magistrat. Z mapy szkół podstawowych w Oświęcimiu ma zniknąć Trójka.

Samorząd twierdzi, że likwidacja gimnazjów w wyniku przeprowadzonych dwa lata temu zmian w oświacie powoduje znaczne zmniejszenie się liczby uczniów w szkołach podstawowych. W roku szkolnym 2019/2020 będzie ich o 303 mniej, czyli 2938, a w kolejnych latach ta liczba jeszcze się zmniejszy.

W Szkole Podstawowej nr 3 im. Klementyny Tańskiej-Hoffmanowej w Oświęcimiu uczy się obecnie 59 uczniów. Od września będzie ich o 36 mniej, bo naukę w gimnazjum kończy ostatni rocznik.

„Niestety w ciągu dwóch ostatnich lat mimo organizowanych naborów nie udało się utworzyć klas IV i VII. Stąd utrzymywanie szkoły dla 23 uczniów, w tym w klasie I dla 11 a w II dla 12 jest nieuzasadnione dydaktycznie i nieekonomiczne. Dlatego proponujemy podjęcie uchwały o zamiarze likwidacji szkoły” – mówi Krzysztof Kania, wiceprezydent Oświęcimia.

W Trójce w przyszłym roku szkolnym pozostaną jedynie klasy od I do III, które realizują program edukacji wczesnoszkolnej. Pozostali uczniowie przejdą wraz z wychowawcami do Jedynki. Dzieci przypisane do obwodu SP nr 3 z osiedla Błonie pójdą w roku 2019/20120 do Siódemki, a ze Starego Miasta do SP nr 1.

Dla nauczycieli uczących klasy gimnazjalne w Trójce nie będzie pracy. Magistrat zapewnia, że większość z nich uzupełnia swoje etaty w innych szkołach w mieście. Wiceprezydent Kania stwierdza, że urząd postara się zapewnić pracę zarówno nauczycielom, jak i pracownikom administracji oraz obsługi w szkołach miejskich lub powiatowych.

„Likwidacja szkoły wywołuje wiele obaw nie tylko rodziców, nauczycieli, ale też różnych środowisk. Spotykam się więc z nauczycielami i dyrekcją szkoły, rodzicami, związkami zawodowymi oświaty, ale też z Radą Osiedla Stare Miasto, by wyjaśnić powody likwidacji placówki. Powiedzieć jak ten proces będzie przebiegał i pokazać, że będzie on również korzystniejszy dla ucznia. Trudno wyobrazić sobie naukę w klasach 10, 12-osobowych, w szkole z ograniczoną opieką w świetlicy czy też bez samodzielnej kuchni i innych dodatkowych zajęć” – mówi Krzysztof Kania.

W budynku po szkole miasto chce stworzyć przedszkole i żłobek.

Dzisiaj w Szkole Podstawowej nr 3 w Oświęcimiu prezydent ma się spotkać o godzinie 17.30 z rodzicami uczniów i osobami pracującymi w Trójce.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Archiwa