Po co nam park and ride? – FELIETON

Paweł Wodniak  |   Fakty,Publicystyka  |   26 czerwca 2020 18:52

Mamy w Oświęcimiu park and ride. Znajomi pytają mnie – po co? I ja też zadaję sobie to pytanie. Po co stanęła u nas przewiewna buda na 300 samochodów?

Jeśli dobrze rozumiem, a sądzę, że intelekt w tym temacie mnie nie zawodzi, idea park and ride jest jedna. Kierowca sam lub z pasażerami przyjeżdża na parking przy dworcu kolejowym, zostawia samochód i przesiada się na pociąg. Wtedy ten parking jest bezpłatny.

Tyle, że Oświęcim swój status stacji przesiadkowej stracił w odległej przeszłości. Lata temu też ludzie przestali dojeżdżać pociągami do pracy i szkoły w liczbie, jaką pamiętam z dzieciństwa. Wtedy pociągów pasażerskich było o wiele więcej niż prywatnych samochodów.

Podróż koleją do Krakowa trwa około dwóch godzin. Do Katowic ponad godzinę, choć to tylko 33 kilometry. Do tego trzeba jeszcze doliczyć czas dojazdu na dworzec kolejowy w miejscu rozpoczęcia podróży, a następnie z dworca docelowego do miejsca przeznaczenia. Nikt nie ma tyle czasu.

Pociągi na liniach pasażerskich zahaczających o Oświęcim wożą głównie powietrze. Ludzie dojeżdżają do pracy samochodami. W pojedynkę, dwójkami, trójkami, czwórkami, w piątkę. Dogadują się, że w jednym tygodniu jeden wozi kolegów, w drugim kolejny i tak na zmianę. Oszczędność czasu i pieniędzy.

I choćby nie wiem ile połączeń kolej uruchomiła, ludziom wygodniej będzie dojechać sprzed domu do pracy samochodem, niż tracić czas w kilkudziesięcioletnich, choć zmodernizowanych składach kolejowych, zwanych przez miłośników kolei kiblami.

Aktualnie na stacji kolejowej w Oświęcimiu zatrzymuje się 25 pociągów pasażerskich. Trwa remont połączenia pomiędzy grodem nad Sołą a Krakowem via Chrzanów i Trzebinia. Po jego zakończenia ze stolicy ziemi oświęcimskiej do stolicy Małopolski podróż ma trwać niespełna godzinę. Ale o tym, jak zmienić przyzwyczajenia dojeżdżających samochodami, nikt nic nie mówi. Park and ride to za mało.

Tym bardziej, że nie ma widoków na modernizację linii do Katowic i budowę szlaku do Tychów. Polska kolej nie odzyska swojej dawnej świetności, przedwojennej punktualności i liczebności pasażerów. Chociażby dlatego, że nie ma na to pomysłu.

Przy 25 połączeniach kolejowych dziennie budowa park and ride za 20 milionów złotych, to zwykła rozrzutność. Nawet biorąc pod uwagę, że 15 milionów pochodziło z Unii Europejskiej. Inwestycja, która stanęła na ulicy Powstańców Śląskich, jest po prostu miastu niepotrzebna.

Niepotrzebna, jak gastronomiczne akwarium, które w ubiegłym roku powstało w Rynku Głównym w Oświęcimiu, tylko po to, by oszpecić serce miasta. Niepotrzebna, jak Centralny Port Komunikacyjny, który należy traktować tylko i wyłącznie w kategoriach pomnika pychy i dumy obecnej władzy. Niepotrzebna, jak bezsensowny przekop Mierzei Wiślanej, będący efektem urojonej wizji szeregowego posła, który przejdzie do historii jako człowiek, który zniszczył nadmorską przyrodę i nie poniesie za to żadnej odpowiedzialności.

 

Komentarze
  • 26 czerwca 2020 19:44

    Rav1984

    Nie róbmy nic. To jak w końcu zrobią te połączenia to luzie będą narzekać ze nie ma parkingów. Port LNG też nie potrzebny a teraz nagle nagle sie Negocjować z Rosją ceny gazu. Błędy popełnia każdy ale cpk się przyda otworzy nam drogę do Chin i w końcu duże lotniska przeładunkowe z Europy będą miały konkurencję po stronie wschodniej. To jest biznes ceny w dół ludzie mają pracę. Mierzeją hm ja nie jestem za PiS ale kopać jak Rosja robi problem z rejsami. Inwestycje inwestycje i jeszcze raz inwestycje. Bo bez nich nie będzie dróg, koleji, pracy i co najważniejsze konkurencji na rynku a ta robi jakosc i cenę. Polska jest z 20 lat za europa zachodnia a. Wiemy że ogaci nie jesteśmy to dogonienie jej potrwa. Redaktor chyba jest za bardzo uczulony na wszystko co robi władza nie ważne jaka. To na co by Pan Redaktor wydał pieniądze z budżetu miasta??

  • 26 czerwca 2020 23:42

    hotin

    Może to ja wam odpowiem. Ten Park&Drive był tylko potrzebny,by wykorzystać fundusze unijne i zburzeniu tego,co sieciom mobilnym było nie na rękę. Poza tym ,będzie to tylko monument ku czci i chwale POwskiej władzy przez te lata w Oświecimiu! PS. Może jakiaś sonda w UM czy w Starostwie z pytaniem-Czy w najbliższym czasie skorzystasz z tego Park&Drive? Wynik mnie nie zaskoczy,bo będzie na 100%,w przeciwieństwie do rzeczywistości. Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Jakich zajęć brakuje w Oświęcimiu?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .