• * Na Maku zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)

alert 24

zgłoś

interwencję

  • logowanie / rejestracja Twoje konto
    logowanie / rejestracja
  • * Na Maku zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)

Mural Lehnerta przypomina filmową historię miasta - FOTO

Fot. Andrzej Rudiak / OCK

Oświęcimskie Centrum Kultury i goście odsłonili mural poświęcony Henrykowi Lehnertowi, oświęcimskiemu filmowcowi, kronikarzowi i współtwórcy Amatorskiego Klubu Filmowego „Chemik”.

Reklama

Spis treści

Mural znajduje się na bocznej ścianie bloku mieszkalnego przy ulicy Bolesława Chrobrego i Henryka Lehnerta, za Oświęcimskim Centrum Kultury. W tym budynku filmowiec mieszkał przez ostatnie lata życia.

 

Koncepcję muralu przygotowała oświęcimska pracownia kult„M”uralnie, którą tworzą Jakub Szymeczko i Damian Cybul. Artyści również wykonali malowidło. Inicjatywa wpisuje się w Rok Henryka Lehnerta.

 

Filmowiec z kamerą wśród ludzi

 

Henryk Lehnert urodził się 8 marca 1934 roku w Dworach, obecnej dzielnicy Oświęcimia. Zmarł 22 czerwca 2006 roku w Oświęcimiu.

 

Był filmowcem amatorem, podróżnikiem, instruktorem filmowym i jedną z najważniejszych postaci oświęcimskiego ruchu filmowego. W 1963 roku współtworzył Amatorski Klub Filmowy „Chemik”, który działał przy Oświęcimskim Centrum Kultury.

 

Przez lata dokumentował życie Oświęcimia i ziemi oświęcimskiej. Rejestrował ważne wydarzenia, tworzył kroniki filmowe, dokumenty, reportaże oraz artystyczne filmy krótkometrażowe.

 

W 1997 roku trafił do Księgi Rekordów Guinnessa za największą liczbę zrealizowanych filmów i zdobytych nagród filmowych. Oświęcimskie Centrum Kultury podaje, że za twórczą pracę i osiągnięcia otrzymał między innymi złoty medal UNICA, Nagrodę Ministra Kultury, Medal Miasta Oświęcim oraz złotą odznakę Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce.

 

27 września 2000 roku Rada Miasta Oświęcim nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Oświęcim.

 

Mural w miejscu związanym z Lehnertem

 

Lokalizacja muralu nie jest przypadkowa. Malowidło powstało na budynku, w którym mieszkał Henryk Lehnert, tuż za Oświęcimskim Centrum Kultury, czyli instytucją związaną z jego filmową aktywnością.

 

W ten sposób Oświęcim przypomina postać człowieka, który przez dekady patrzył na miasto przez obiektyw kamery i zostawił po sobie wyjątkowe archiwum lokalnej pamięci.

 

Twórcy innych murali

 

Jakub Szymeczko i Damian Cybul mają na koncie także inne realizacje w przestrzeni publicznej. W Oświęcimiu stworzyli między innymi murale przy ul. Broniewskiego 2-4, na budynku przy ul. Dąbrowskiego na osiedlu Chemików oraz na 70-lecie PWiK.

 

Artyści wykonali również ekologiczny mural na budynku oczyszczalni w Libiążu. Malowidło powstało jako element edukacji ekologicznej prowadzonej przez Wodociągi Chrzanowskie.

 

Fotografie z odsłonięcia wykonał Andrzej Rudiak.

 

 

Powiązane artykuły

Quiz: Co wiesz o oświęcimskich muralach?

Quiz: Co wiesz o oświęcimskich muralach?

Oświęcim ma sporo murali, które mijasz codziennie. Sprawdź w krótkim quizie, ile z nich rozpoznajesz i gdzie…Zobacz więcej
Stawiają na street art. Wspólnota i artyści działają razem - FILM

Stawiają na street art. Wspólnota i artyści działają razem - FILM

Ekologiczny mural na budynku oczyszczalni w Libiążu stworzyli oświęcimianie

Ekologiczny mural na budynku oczyszczalni w Libiążu stworzyli oświęcimianie