Metoda „na policjanta”. Kobieta straciła kilkadziesiąt tysięcy

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   9 października 2019 17:29

72-letnia kobieta straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych swoich oszczędności. Pieniądze wyłudzili oszuści, działający metodą „na policjanta”.

Wczoraj około godziny 11 w domu mieszkanki Brzezinki zadzwonił telefon. W słuchawce odezwał się kobiecy głos. Dzwoniąca podszyła się pod córkę 72-latki. Powiedziała, że spowodowała wypadek i zatrzymali ją policjanci. A także, że grożą jej poważne konsekwencje.

„Następnie do rozmowy włączył się mężczyzna, który przekazał, że córka zostanie zwolniona z aresztu, lecz należy wpłacić pieniądze na tak zwaną „kaucję” – mówi aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Fałszywa córka poinstruowała 72-latkę, że ma przekazać gotówkę mężczyźnie, który zgłosi się po nią osobiście. W ten sposób seniorka straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych.

„Przypominamy, że ofiarami tego typu oszustw padają zazwyczaj osoby starsze, którym sprawca podający się za funkcjonariusza policji, poleca przekazać pieniądze. Informujemy, że policjanci w ten sposób nie działają i w takich przypadkach możemy mieć pewność, że dzwoni oszust. Wtedy należy natychmiast skontaktować się z policją pod numerem alarmowym 112” – mówi aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Policjanci szukają sprawców tego podłego czynu i jednocześnie apelują o rozwagę oraz o ostrożność w kontaktach z obcymi. Jednocześnie proszą, by informacje o metodach działania oszustów przekazać jak największej liczbie krewnych, sąsiadów i znajomych, którzy są w wieku senioralnym.

Tak należy postąpić:

– W przypadku odebrania telefonu z poleceniem przekazania pieniędzy policjantowi, należy pilnie poinformować o takiej sytuacji policję. Najpierw trzeba się rozłączyć i samodzielnie wybrać numer alarmowy 112 lub numer miejski do najbliższej jednostki policji, w tym celu można skorzystać z aplikacji „Moja Komenda” znajdującej się w telefonie komórkowym.

– W przypadku prośby o pilną pożyczkę od osoby podającej się za krewnego należy skontaktować się bezpośrednio z tym krewnym, który o nią prosi, a w przypadku braku takiej możliwości potwierdzić informację u innych członków rodziny.

– Nie można działać w pośpiechu, trzeba odłożyć termin przekazania pieniędzy lub udzielenia pożyczki i nie ulegać presji czasu, którą specjalnie wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.

– Pamiętajmy, aby nigdy pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak również nie należy wpuszczać ich do mieszkania.

– Pomóżmy naszym seniorom zainstalować w smartfonie darmową aplikację „Moja Komenda”, dzięki której szybko połączą się z wybraną jednostką policji.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
 
Aukcje dla Nikolki Kurpas
Grupa Publiczna · 1233 członków
Dołącz do grupy
https://www.siepomaga.pl/aukcjedlanikolki Aukcje dla Nikolki Kurpas to grupa ludzi wymieniających się przedmiotami i usługami, podczas zabawy po zako...
 
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa