Matki kontra ZUS. Protest w Oświęcimiu – FOTO

Jola Wodniak  |   Fakty  |   8 stycznia 2020 13:51

Dzisiaj w całej Polsce rozpoczął się protest kobiet prowadzących działalność gospodarczą. Oświęcimianki przyłączyły się do akcji.

Przed budynkiem ZUS przy ulicy Chopina pojawiły transparenty z hasłami wyrażającymi niezadowolenie wobec praktyk Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kobiety, które same sobie są szefowymi czują się pokrzywdzone przez inspektoraty i traktowane jak złodziejki.

Dlaczego?

„W prorodzinnym państwie ZUS odmawia matkom prawa do zasiłków macierzyńskich i prawa do pracy. ZUS łamie konstytucję biznesu, nie przestrzega prawa. Pracujące matki są nieustannie kontrolowane, ZUS wydaje decyzje niezgodne z prawem, kobietom na etacie obniża pensje do minimalego krajowego wynagrodzenia, bo zdaniem ZUS za dużo zarabiają, kobietom – przedsiębiorcom wmawia fikcje, a kiedy nie jest w stanie jej udowodnić obniża podstawę ubezpieczenia lub zupełnie z ubezpieczeń wyrzuca” – mówią Faktom Oświęcim działaczki z Ruchu Społecznego Matki kontra ZUS.

Ruch Społeczny Matki kontra ZUS deklaruje walkę z tym niegodnym systemem oraz wsparcie dla wszystkich poszkodowanych kobiet i rodzin. Niemy protest odbywa się także w Oświęcimiu.

 

Co na to ZUS?

„Zakład Ubezpieczeń Społecznych rocznie wypłaca ponad 250 mld zł różnego rodzaju świadczeń, w tym w granicach 13 mld zł świadczeń z tytułu choroby i ok 9 mld zł na zasiłki macierzyńskie (dla matek i ojców). Są to pieniądze nas wszystkich, uczestników powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych. Odpowiadamy za to, by środki te były wydawane racjonalnie i nie dochodziło do nadużyć. Naszym ustawowym obowiązkiem jest zarówno kontrola i weryfikacja tytułu do ubezpieczenia jak i prawa do świadczeń. Poruszamy się ściśle w ramach obowiązujących nas norm prawnych” – informuje Fakty Oświęcim Anna Szaniawska, regionalna rzecznik ZUS w województwie małopolskim.

Rzeczniczka twierdzi, że ma mowy, by Zakład Ubezpieczeń Społecznych ukierunkował swoje działania na konkretną grupę społeczną, czy zawodową, w tym prowadzących działalność gospodarczą. Anna Szaniawska  tłumaczy, że w swoich działaniach zakład kieruje się obiektywnymi zasadami, podstawą jest analiza ryzyka.

W pierwszej połowie 2019 roku oddziały ZUS wydały 765 decyzji stwierdzających niepodleganie ubezpieczeniom społecznym dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które wystąpiły z wnioskiem o świadczenie krótkoterminowe.

 

 

Stanowi to 16 procent wszystkich decyzji dotyczących niepodlegania ubezpieczeniom

„W tych przypadkach sprawy dotyczyły głównie sytuacji, w których Zakład stwierdził, że żadna działalność nie była prowadzona, a jej rejestracja miała służyć wypłacie świadczeń chorobowych lub zasiłków macierzyńskich. Słuszność działań ZUS potwierdzają wyroki sądowe. W 2018 roku w ponad 75 proc. przypadków sąd podtrzymał decyzję ZUS” – wyjaśnia Szaniawska.

W lipcu 2019 roku Sąd Najwyższy orzekł, że podstawą powstania tytułu ubezpieczeń społecznych w oparciu o prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej jest faktyczne wykonywanie działalności pozarolniczej, co oznacza konieczność stwierdzenia w oparciu o odpowiednie ustalenia faktyczne, że dana osoba rzeczywiście prowadzi (ła) działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły.

„Zdaniem SN ktoś, kto twierdzi, że prowadzi działalność gospodarczą tylko po to, aby uzyskać świadczenia z ubezpieczenia społecznego, w istocie stwarza pozory tej działalności, bowiem nie zmierza do pozyskania zarobku z działalności” – dodaje rzeczniczka.

Cichy strajk

Zdesperowane kobiety z całej Polski postanowiły działać wspólnie. Stworzyły ruch społeczny Matki kontra ZUS, który ma swój profil na facebooku. Wyrażają tam swoje niezadowolenie, wspierają i motywują wzajemnie do działania. Protest zorganizowała Marlena Kaduk. Pabianicką koordynatorką akcji jest Lucyna Dobroszek.

„Chociaż w całej Polsce nasze banery znikają, usuwane są przez ochronę ZUS, nie spoczniemy, dopóki nasze prorodzinne państwo nie zacznie nas godnie traktować” – dodają aktywistki.

Zapewniają, że rozumieją potrzebę kontroli, ale są przeciwne nękaniu ich tydzień po porodzie lub wzywaniu z noworodkiem przy piersi. Problemem zostały także dotknięcie ciężarne kobiety na L4. Stres związany z uciążliwymi kontrolami często prowadzi do załamania nerwowego.

„Wzywamy wszystkie gnębione matki do wyrażenia sprzeciwu wobec nagonki, którą urządziła na nas instytucja ZUS” – czytamy w jednym z postów na fb.

Przed oświęcimskim inspektoratem  transparenty wiszą nadal

 

„Transparenty nie wiszą na naszym terenie i szanujemy prawo do manifestacji. Protest został oficjalnie zgłoszony, zatem nie będą usunięte” – powiedział Faktom Oświęcim Jacek Pyrek, kierownik Inspektoratu Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 

  

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .