• * Na Maku zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)

alert 24

zgłoś

interwencję

  • logowanie / rejestracja Twoje konto
    logowanie / rejestracja
  • * Na Maku zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)

Reklama

Konstrukcja tunelu na trasie obwodnicy jest już na miejscu - FOTO

Drogowcy zakończyli przeciskanie ważącego ponad 5,5 tysiąca ton betonowego segmentu pod linią kolejową nr 94. Fot. GDDKiA

Drogowcy budujący obwodnicę Oświęcimia zakończyli przeciskanie ważącego ponad 5,5 tysiąca ton betonowego segmentu pod linią kolejową nr 93.

Reklama

Spis treści

Prostopadłościan o wymiarach 22,7 na 38,7 na 8,5 m trzeba było przesunąć o 26 metrów. Dzięki tej nowatorskiej metodzie pociągi pomiędzy Oświęcimiem a Czechowicami-Dziedzicami mogły jeździć bez problemów.

„Za nami najtrudniejsza część prac na budowie nowej drogi krajowej nr 44. Pod tory kolejowe w Oświęcimiu wepchnęliśmy ogromny prostopadłościan. Pchało go 60 siłowników. Segment był stopniowo wpychany w grunt pod torami. Równocześnie tak ogromny prostopadłościan coraz bardziej opierał się o nasyp kolejowy, co groziło jego przesunięciem. Żeby tak się nie stało, po drugiej stronie powstała wcześniej specjalna przypora, która stabilizowała nasyp i utrzymywała go w miejscu. Teraz czas na jej rozbiórkę” - relacjonuje Kacper Michna, rzecznik prasowy krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Pogodzić historię i technologię


Budowana obwodnica na granicy miasta Oświęcimia i gminy Oświęcim krzyżuje się z linią kolejową nr 94. Ta krzyżówka mieści się nieopodal terenu byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Birkenau. Ze względu na bliskie sąsiedztwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i konieczność zachowania jego otoczenia w stanie jak najbardziej zbliżonym do 1945 roku, inżynierowie nie mogli poprowadzić drogi wiaduktem ponad torami.

„Musiała przejść pod nimi, ale ze względu na konieczność utrzymania ruchu pociągów nie mogliśmy po prostu rozebrać torów i zbudować nad drogą wiaduktu kolejowego. Musieliśmy znaleźć inną metodę, która pogodzi interesy drogowców i kolejarzy, nie naruszając przy tym otoczenia chronionego przez UNESCO dawnego obozu” - dodaje rzecznik.

Rozwiązaniem tego problemu była budowa specjalnego segmentu, wewnątrz którego jest miejsce na poprowadzenie drogi z sześcioma pasami ruchu. Czterema dla obwodnicy Oświęcimia i dwoma dla ulicy Ostatni Etap. Następnie taki segment drogowcy wcisnęli pod tory, bez konieczności zatrzymywania ruchu pociągów na tej linii. Ta technologia nosi nazwę pipe-roofing. Wykorzystując ją, budowniczy przygotowują między innymi przejścia dla pieszych w nasypach kolejowych. Jednak jeszcze nikt w Polsce nie budował w ten sposób tak dużego przejazdu pod torami.


Obwodnica Oświęcimia


Droga krajowa nr 44 to kręgosłup transportowy czwartego pod względem liczby ludności miasta Małopolski. Każdego dnia tą trasą porusza się co najmniej kilkanaście tysięcy aut. Najwięcej pojazdów przejeżdża przez Most Jagielloński na Sole.

Nowa dziewięciokilometrowa obwodnica od południa ominie miasto i połączy je z drogą ekspresową S1 Mysłowice - Bielsko-Biała. Odcinek od Oświęcimia do Bielska-Białej jest już gotowy, a od Mysłowic do Oświęcimia powstanie do 2027 roku. 

Dzięki temu nowa trasa wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum miasta i pozwoli na sprawną podróż na południe w kierunku Beskidów oraz na północ do autostrady A4. Droga będzie miała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku.


Budowa rozpoczęła się w listopadzie 2022 roku. W grudniu 2024 roku GDDKiA udostępniła 2,2 km trasy między ulicami Zatorską i Jagiełły, a w sierpniu 2025 roku otworzyła zachodni, ponad czterokilometrowy fragment drogi od węzła Oświęcim na trasie S1 do ronda w Pławach.

„W grudniu otworzyliśmy mierzący 1,6 km odcinek między rondami na ulicach Legionów i Jagiełły wraz z mostem na Sole, a w marcu tego roku 2,8 km jezdni dla kierowców podróżujących od ronda w Jedlinie do ronda w Pławach. Z całej trasy skorzystamy jesienią” - zapewnia Kacper Michna.

Obwodnica Oświęcimia będzie kosztować niecałe 470 mln zł. Blisko 400 mln pochodzi z dwóch programów finansowanych z funduszy Unii Europejskiej.

Powiązane artykuły

Połowa przeciskania konstrukcji tunelu pod torami zakończona - FOTO

Połowa przeciskania konstrukcji tunelu pod torami zakończona - FOTO

5,5 tysiąca ton waży element konstrukcji tunelu pod linią kolejową na trasie budowy drogi ekspresowej S1, a konkretnie obwodnicy…Zobacz więcej
Ruszyło przeciskanie tunelu pod torami w Oświęcimiu - FILM, FOTO

Ruszyło przeciskanie tunelu pod torami w Oświęcimiu - FILM, FOTO

Drogowcy rozpoczęli przeciskanie ogromnej betonowej konstrukcji pod torami w Oświęcimiu. To najtrudniejszy etap budowy obwodnicy.