Koniec informacji o COVID-19 na szczeblu lokalnym

Redakcja eFO  |   Fakty  |   24 listopada 2020 17:05

Od dzisiaj stacje sanepidu nie publikują na swoich stronach internetowych raportów dotyczących zakażeń COVID-19 na swoim terenie.

Stosowny komunikat pojawił się dzisiaj na stronach powiatowych i wojewódzkich sanepidów, w tym na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu:

„Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oświęcimiu informuje, że od dnia 24 listopada raportowanie danych epidemiologicznych dotyczących zakażeń SARS-CoV-2 będzie odbywało się według ujednoliconego sytemu elektronicznego. W związku z tym na stronie internetowej PSSE w Oświęcimiu nie będą publikowane codzienne raporty dotyczące zakażeń SARS-CoV-2”.

Także Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie nie przesłał mediom codziennego komunikatu, gdyż od początku epidemii biuro prasowe wojewody przygotowywało informacje na podstawie danych z sanepidu wojewódzkiego.

„Dziś dane o zakażeniach do poziomu powiatu, dostępne będą na gov.pl Pełna transparentność wszystkich danych zostaje zachowana. Źródłem danych jest system elektroniczny, do którego bezpośrednio raportują laboratoria” – napisało Ministerstwo Zdrowia na swoim profilu na Twitterze.

Sprawdziliśmy, na podanej stronie nie ma najświeższych danych z podziałem na powiaty. Widnieją wczorajsze z podziałem na województwa, dodatkowo zawierające niepełne informacje.

Informację MZ skomentował, także na Twitterze, Michał Rogalski, 19-letni twórca największej obywatelskiej bazy danych o koronawirusie w Polsce, którą prowadzi z grupą wolontariuszy.

„Teraz już na pewno nikt żadnych nieprawidłowości nie znajdzie, bo wszystkie stacje sanitarne przestały podawać szczegółowe dane powiatowe. Po 225 dniach codziennego zbierania ich w arkuszu, od dziś jesteśmy zmuszeni przerwać naszą pracę…” – napisał Rogalski.

To właśnie 19-latek zwrócił uwagę na rozbieżności w raportach podawanych przez resort zdrowia.

„Przeprowadzona w całej Polsce analiza danych dotyczących przypadków zakażeń SARS-CoV-2 wykazała różnicę na poziomie 22 tys. wyników między systemem elektronicznym, a innymi używanymi dotychczas narzędziami zbioru danych” – podał Główny Inspektor Sanitarny.

Te brakujące 22 tysiące ministerstwo dzisiaj dopisało do ogólnej liczby zakażonych.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .