Kim są mężczyźni na zdjęciu?

Redakcja eFO  |   Fakty  |   6 kwietnia 2021 12:45

Na zdjęciu, które trafiło do Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej znajduje się czterech młodych mężczyzn w mundurach.

Obecnie znane jest imię, nazwisko i historia tylko jednego z nich. Czy uda się dowiedzieć, kim są pozostali żołnierze?

„Niedawno w wielu mediach ukazało się, udostępnione przez Instytut Pamięci Narodowej, zdjęcie pięknej dziewczyny w polskim mundurze. Zrobiono je w czasie drugiej wojny światowej w Anglii, ale, niestety, kobieta nie była znana z imienia i nazwiska. IPN zwrócił się z apelem do szerokiego grona odbiorców o pomoc w jej identyfikacji. Jak się okazało, fotograf uwiecznił Marię Barr z odznaczeniem dla jej nieżyjącego męża – pilota” – tłumaczy Piotr Tarczyński z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Ostatnio z podobną historią zetknęli się pracownicy Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Wśród wartościowych fotografii przekazanych w tym roku Muzeum Pamięci przez Marię Jurczyk z Osieka, znalazło się zdjęcie jej ojca, Józefa Domasika z kolegami. 

Józef Domasik

Na fotografii widoczny trzeci od lewej, urodził się w 1902 roku w Osieku. Wstąpił do wojska, gdy miał 19 lat. Był żołnierzem 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, który, m.in. stacjonował w Białej. W wojsku skończył kurs i został technikiem weterynaryjnym. Wcześniej uczył się także zawodu kołodzieja. W 1922 roku ożenił się. Z żoną Teklą miał czworo dzieci: Stanisława, Helenę, Mariana i Marię. Zmarł 5 września 1957 roku. Spoczywa na cmentarzu w Osieku.

„Według Marii Jurczyk, ofiarodawczyni zdjęcie datowane między 1923-25 rokiem zostało zrobione w Grudziądzu. Przedstawia czterech żołnierzy 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, w tym jej ojca – Józefa” – wyjaśnia Tarczyński.

W trakcie prac ewidencyjnych  obiektu prowadzonych przez asystenta muzealnego Piotra Hertiga, wątpliwość wzbudziła miejscowość – Grudziądz. Postanowił spróbować zweryfikować miejsce wykonania zdjęcia kierując się miejscem stacjonowania pułku.

Z odpowiedzi od dr. Marcina Ochmana, kustosza z Działu Wojskowości Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie wynika, że 2. Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich po powrocie z wojny polsko-bolszewickiej został w 1921 roku rozlokowany w trzech miastach. W Bielsku znalazło się dowództwo pułku, 1 szwadron i kompania ciężkich karabinów maszynowych; do Pszczyny trafił 2 szwadron; do Bochni 3 i 4 szwadron.

W 1926 roku pułk przebazowano do Starogardu

Jeszcze więcej szczegółowych informacji podał Stanisław Michalski z Muzeum 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w Starogardzie Gdańskim.

Jak napisał, po zakończeniu służby granicznej w maju 1921 roku pułk większością sił przeszedł do Bielska. Zajął tam koszary kawaleryjskie przy ul. Bardowskiego 2, mieszczące prawie 500 ludzi i ponad 500 koni.

„Koszary znajdowały się w Bielsku, a nie w Białej, bo w tym rejonie granica miast nie biegła środkiem nurtu rzeki” – zaznaczył Stanisław Michalski.

Józef Domasik przynajmniej część służby wojskowej odbył właśnie w Bielsku. Bardzo prawdopodobne jest zatem, że w studiu fotograficznym w tym mieście postanowił się uwiecznić z kolegami. Nie świadczy to jednak o tym, że fotografia tam właśnie została wykonana.  

„Nie wiadomo, kim są trzej pozostali żołnierze ze zdjęcia, nie wiadomo także, gdzie i kiedy zostało wykonane” – dodaje Piotr Tarczyński.

Może ktoś z czytelników Faktów Oświęcim rozpozna któregoś z pozostałych mężczyzn? Wtedy odpowiedzi na inne pytania powinny być łatwiejsze i, być może, pozwolą na uzupełnienie wiedzy o losach mężczyzn uwiecznionych na fotografii.

Osoby, które mają jakąkolwiek wiedzę na temat osób na zdjęciu Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej prosi o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu 33 447 40 84 lub pisząc na adres biuro@muzeumpamieci.pl

 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Jakich zajęć brakuje w Oświęcimiu?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .