Haker okradł konto 21-latka

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   30 kwietnia 2021 16:39

Dwa tysiące złotych stracił 21-letni mieszkaniec Oświęcimia. Podającego się za bankowca hakera poszukują policyjni dochodzeniowcy.

Z młodym człowiekiem telefonicznie skontaktował się nieznany mężczyzna. Podał się za pracownika banku i poinformował, że aplikacja, z której korzysta 21-latek jest wirus podczas transakcji bankowych jest zawirusowana, przez co może stracić pieniądze. Zapewnił, że wirusa usunie dział techniczny banku.

„Następnie mężczyzna poinstruował oświęcimianina, by ten pobrał wskazaną aplikację na swój telefon komórkowy. Poszkodowany zainstalował aplikację na smartfonie, po czym wyświetlił mu się numer ID, który 21-latek przekazał hakerowi. Po tym fakcie na telefonie pojawiła się wiadomość SMS z zapytaniem, czy wyraża zgodę na dostęp innego urządzenia do jego telefonu. Mężczyzna potwierdził zgodę sądząc, że w ten sposób umożliwia dostęp do telefonu pracownikowi banku, aby ten mógł usunąć wirusa” – relacjonuje aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Chwilę później młodzieniec zaczął otrzymywać wiadomości o wypłatach pieniędzy z konta. Okazało się też, że dostęp do jego bankowości internetowej jest zablokowany. 21-latek natychmiast pojechał do najbliższej placówki swojego banku, gdzie udało mu się zatrzymać kolejne transakcje, które wykonywał haker.

Sprawcy udało się wyprowadzić z konta swojej ofiary dwa tysiące złotych.

„Policjanci apelują do internautów o ostrożność, gdyż hakerzy wykorzystują różne sposoby, aby dostać się do pieniędzy zgromadzonych na kontach bankowych. Należy pamiętać, że pracownicy banku nie proszą przez telefon, aby dokonać instalacji aplikacji” – dodaje policjantka.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .