Grafficiarze przez cztery lata działali w Małopolsce i na Śląsku – FOTO

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   8 sierpnia 2022 17:26

Temida potrafi być cierpliwa i długo czekać na podsądnych. Przekonali się o tym dwaj grafficiarze mieszkający na Śląsku.

Historia sięga nocy z 21 na 22 listopada 2021 roku. Wówczas to oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu otrzymał informację od Straży Obrony Kolei (SOK) o zatrzymaniu w pościgu dwóch mężczyzn z torbami wypełnionymi farbami w sprayu.

Na dworzec kolejowy w Oświęcimiu pojechał patrol policji. Policjanci przejęli od funkcjonariuszy SOK dwóch mieszkańców Śląska – 28-latka i 35-latka.

„Mężczyźni tłumaczyli, że na oświęcimskim dworcu PKP znaleźli się przejazdem, natomiast farby były im potrzebne do malowania pokoju” – opowiada aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu.

Ani policjanci, ani sokiści nie znaleźli żadnych malunków, napisów i innych śladów użycia farb przez mężczyzn, dlatego Ślązacy poszli wolno.

Ale policja nie puściła sprawy w niepamięć. Kryminalni byli przekonani, że dwójka nie znalazła się na oświęcimskim dworcu przypadkowo. Dlatego zaczęli weryfikować wszystkie przypadki nielegalnego wykonania graffiti, stanowiącego uszkodzenie mienia, na terenach kolejowych w Małopolsce i na Śląsku.

„W trakcie trwającego kilka miesięcy dochodzenia zebrali dowody świadczące o tym, że obaj sprawcy mają związek z wieloma uszkodzeniami mienia na terenie tych dwóch województw. Z zebranych materiałów wynikało, że mężczyźni działali od 2017 roku. Pod osłoną nocy nanosili pseudograffiti na pociągi znajdujące się na bocznicach kolejowych, wiadukty kolejowe i drogowe, ekrany dźwiękochłonne, a także elewacje budynków prywatnych oraz publicznych” – wyjaśnia policjantka

28-latek i 35-latek usłyszeli po 15 zarzutów uszkodzenia mienia o wartości ponad 30 tysięcy złotych. Grozi im teraz kara do pięciu lat więzienia.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .