• * Na Maku zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)

alert 24

zgłoś

interwencję

  • logowanie / rejestracja Twoje konto
    logowanie / rejestracja
  • * Na Maku zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)

Filary już stoją, pojawiają się ściany. Co się dzieje obok dworca w Oświęcimiu?

W Oświęcimiu w szybkim tempie powstaje budynek hali napraw taboru kolejowego. Fot. Paweł Wodniak

Zaplecze techniczne do obsługi taboru kolejowego Kolei Małopolskich (KMŁ) pnie się w górę. Budowniczy montują już panele ścienne od strony ulicy Wyzwolenia.

Reklama

Budowa w miejscu dawnych magazynów z rampą kolejową trwa już kilka miesięcy. Powstają budynek hali napraw z częścią socjalną, wiata, budynek techniczny, tory i rozjazdy. Nowoczesne zaplecze pozwoli na eliminowanie usterek, wykonywanie przeglądów technicznych, bieżących napraw i obsługi sanitarnej. Posłuży przede wszystkim Kolejom Małopolskim, ale także innym przewoźnikom.


Oświęcim jest ważnym punktem na kolejowej mapie nie tylko Małopolski, ale i Śląska. Odzyskał liczne połączenia do Krakowa, zarówno przez Trzebinię, jak i Skawinę. Ponadto jest stacją początkową oraz pośrednią dla połączeń regionalnych, ponadregionalnych i międzynarodowych. Jeśli chodzi o polskich przewoźników, obsługują je PKP Intercity, Polregio, Koleje Śląskie i oczywiście Koleje Małopolskie.

„Zwiększona częstotliwość kursowania pociągów na linii kolejowej nr 94 pomiędzy Skawiną a Oświęcimiem obliguje nas jednocześnie do zabezpieczenia także stosownej infrastruktury technicznej, związanej z dokonywaniem wszelkich niezbędnych przeglądów i napraw doraźnych, jak również czyszczenia i mycia pojazdów kolejowych wykorzystywanych do przewozów kolejowych na terenie województwa małopolskiego” - mówił Radosław Włoszek, prezes Kolei Małopolskich, gdy półtora roku temu ogłaszał oświęcimską inwestycję.