Dzielnicowi uratowali mężczyzn przed zamarznięciem

Redakcja eFO  |   Fakty  |   20 stycznia 2021 13:57

Oświęcimscy dzielnicowi uratowali dwóch mężczyzn przed zamarznięciem. Temperatura ciała jednego z oświęcimian spadła do 27 stopni Celsjusza.

Miniony poniedziałek był drugim z kolei dniem, kiedy termometry pokazywały kilkanaście stopni poniżej zera. Tego dnia policjanci dzielnicowi kontrolowali w Starym Mieście w Oświęcimiu te miejsca, w których mogliby przebywać bezdomni.

Rozmawiając z jednym z mieszkańców starówki dowiedzieli się, że w nieogrzewanym mieszkaniu na parterze kamienicy może przebywać mężczyzna. Poszli we wskazane miejsce i zapukali do drzwi, jednak nikt im nie otworzył, a nawet się nie odezwał.

„Policjanci podeszli do okna i dostrzegli leżącego na łóżku mężczyznę. Gdy zapukali w okno mężczyzna się poruszył, jednak widać było, że nie jest w stanie wstać i otworzyć drzwi” – mówi aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Funkcjonariusze poprosili o pomoc strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Oświęcimiu, którzy wyważyli drzwi. Mundurowi wezwali też ratowników medycznych z pogotowia ratunkowego. Służby weszły do mieszkania.

Na łóżku leżał 38-latek. W mieszkaniu znajdował się jego 50-letni znajomy. Był skrajnie wyziębiony. Temperatura jego ciała wynosiła zaledwie 27 stopni Celsjusza. Dla 50-latka pomoc przyszła dosłownie w ostatniej chwili. U młodszego z mężczyzn termometr wskazał 34 stopnie Celsjusza.

Obu lokatorów nieogrzewanego i wyziębionego mieszkania zespoły ratownictwa medycznego przewiozły do Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu.

„Apelujemy do wszystkich mieszkańców o zwrócenie uwagi, czy w ich otoczeniu osoba starsza, samotna lub niepełnosprawna nie potrzebuje pomocy. Apelujemy również o zwracanie uwagi na osoby nietrzeźwe śpiące na ławkach czy przystankach. Wystarczy telefon pod numer alarmowy 112, aby uratować ludzkie życie” – zapewnia policjantka.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Zaszczepisz się przeciwko COVID-19?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .