Dializują stu pacjentów – FILM, FOTO

Jola Wodniak i Paweł Wodniak  |   Fakty  |   22 listopada 2021 00:32

Od sierpnia przy Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu funkcjonuje ośrodek dializ i poradnia nefrologiczna. W piątek nastąpiło oficjalne otwarcie placówki.

W Oświęcimiu chorzy są dializowani od kilkunastu lat

Do sieci Fresenius Nephrocare Polska oświęcimska stacja dializ dołączyła w 2007 roku. Przez lata funkcjonowała na trzecim piętrze w budynku przy ulicy Chemików.

W kwietniu 2020 roku radni powiatowi jednomyślnie zgodzili się na bezprzetargową dzierżawę działki na terenie Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu pod budowę siedziby stacji dializ i poradni nefrologicznej. 

Szpital będzie czerpał korzyści w postaci czynszu dzierżawnego. Po wygaśnięciu umowy nieruchomość będzie mogła przejść na własność powiatowej lecznicy.

 

 

Budowa trwała ponad pół roku

Stacja i poradnia nefrologiczna sąsiadują z pawilonem, w którym mieszczą się oddziały neurologii i kardiologii inwazyjnej.

Tomasz Krummel, członek zarządu spółki wspomniał m.in. o dobrej współpracy z Zarządem Powiatu i dyrekcją szpitala przy realizacji inwestycji. O szczegółach dot. wyposażenia obiektu mówiła dr Magdalena Sobaszek-Pitas. 

W liczącym 700 metrów kwadratowych budynku mieszczą się trzy sale dializacyjne,  szatnie dla pacjentów, gabinety personelu, pomieszczenia socjalne.

W oświęcimskiej stacji dializ leczonych jest stu pacjentów przewlekle dializowanych, zarówno z Małopolski, jak i przygranicznych śląskich powiatów. Możliwości placówki sięgają 150 pacjentów.

 

 

Przeprowadzka pozwala na lepszą organizację procesu leczenia pacjentów

Ich stały grafik trzech wizyt w ośrodku w tygodniu pozostaje niezmieniony. Większa liczba stanowisk dializacyjnych zapewni wszystkim pacjentom możliwość leczenia w obrębie trzech zmian dializacyjnych w godzinach od 7 do 23 z wyłączeniem dializ nocnych, które były dużym obciążeniem dla pacjentów i personelu.

„Pacjenci cieszą się z przeprowadzki. Dla nich to tylko zmiany na lepsze: większa wygoda przy zachowaniu tej samej jakości leczenia oraz doświadczony i zorientowany w ich sytuacji zdrowotnej personel w nowym, doskonale wyposażonym budynku” – ocenia  dr Magdalena Sobaszek-Pitas, nefrolog i ordynator Centrum Dializ Fresenius w Oświęcimiu.

W Polsce obecnie działa około 260 stacji dializ, w których dializowanych jest prawie 20 tysięcy pacjentów.

Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Specjalna rampa pozwala na swobodny wjazd wózków inwalidzkich. Poręcze także pomagają w poruszaniu się osobom mającym z tym problemy.

 

 

Zobacz również:

Nowa stacja dializ w Oświęcimiu – FOTO

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz nos sylwestrową?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .