Dializują stu pacjentów – FILM, FOTO

Jola Wodniak i Paweł Wodniak  |   Fakty  |   22 listopada 2021 00:32
Udostępnij

Od sierpnia przy Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu funkcjonuje ośrodek dializ i poradnia nefrologiczna. W piątek nastąpiło oficjalne otwarcie placówki.

W Oświęcimiu chorzy są dializowani od kilkunastu lat

Do sieci Fresenius Nephrocare Polska oświęcimska stacja dializ dołączyła w 2007 roku. Przez lata funkcjonowała na trzecim piętrze w budynku przy ulicy Chemików.

W kwietniu 2020 roku radni powiatowi jednomyślnie zgodzili się na bezprzetargową dzierżawę działki na terenie Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu pod budowę siedziby stacji dializ i poradni nefrologicznej. 

Szpital będzie czerpał korzyści w postaci czynszu dzierżawnego. Po wygaśnięciu umowy nieruchomość będzie mogła przejść na własność powiatowej lecznicy.

 

 

Budowa trwała ponad pół roku

Stacja i poradnia nefrologiczna sąsiadują z pawilonem, w którym mieszczą się oddziały neurologii i kardiologii inwazyjnej.

Tomasz Krummel, członek zarządu spółki wspomniał m.in. o dobrej współpracy z Zarządem Powiatu i dyrekcją szpitala przy realizacji inwestycji. O szczegółach dot. wyposażenia obiektu mówiła dr Magdalena Sobaszek-Pitas. 

W liczącym 700 metrów kwadratowych budynku mieszczą się trzy sale dializacyjne,  szatnie dla pacjentów, gabinety personelu, pomieszczenia socjalne.

W oświęcimskiej stacji dializ leczonych jest stu pacjentów przewlekle dializowanych, zarówno z Małopolski, jak i przygranicznych śląskich powiatów. Możliwości placówki sięgają 150 pacjentów.

 

 

Przeprowadzka pozwala na lepszą organizację procesu leczenia pacjentów

Ich stały grafik trzech wizyt w ośrodku w tygodniu pozostaje niezmieniony. Większa liczba stanowisk dializacyjnych zapewni wszystkim pacjentom możliwość leczenia w obrębie trzech zmian dializacyjnych w godzinach od 7 do 23 z wyłączeniem dializ nocnych, które były dużym obciążeniem dla pacjentów i personelu.

„Pacjenci cieszą się z przeprowadzki. Dla nich to tylko zmiany na lepsze: większa wygoda przy zachowaniu tej samej jakości leczenia oraz doświadczony i zorientowany w ich sytuacji zdrowotnej personel w nowym, doskonale wyposażonym budynku” – ocenia  dr Magdalena Sobaszek-Pitas, nefrolog i ordynator Centrum Dializ Fresenius w Oświęcimiu.

W Polsce obecnie działa około 260 stacji dializ, w których dializowanych jest prawie 20 tysięcy pacjentów.

Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Specjalna rampa pozwala na swobodny wjazd wózków inwalidzkich. Poręcze także pomagają w poruszaniu się osobom mającym z tym problemy.

 

 

Zobacz również:

Nowa stacja dializ w Oświęcimiu – FOTO

 

 

Najnowsze realizacje wideo