• * Na Maku zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)

alert 24

zgłoś

interwencję

  • logowanie / rejestracja Twoje konto
    logowanie / rejestracja
  • * Na Maku zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)

Biało-niebieski powrót do przeszłości - FILM, FOTO

Główny autor wystawy „Historia Oświęcimskiego Hokeja” - Maciej Kosnowski. Fot. Andrzej Rzycki

Szalony doktor Emmett Brown, naukowiec z niepowtarzalną fryzurą zbudował słynny na całym świecie filmowy wehikuł, którym podróżował w czasie i przestrzeni. W Oświęcimiu do hokejowej przeszłości zabrał nas wczoraj doskonale znany przy Chemików 4 człowiek-orkiestra o równie intrygującej, choć diametralnie innej fryzurze - Maciej Kosnowski.

Reklama

To prawdziwie maniakalny hokejowy pasjonat. Facet dla którego Unia i jej historia jest jak opium. W czwartek w godzinach popołudniowych w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej odbył się wernisaż wystawy pod nazwą „Historia Oświęcimskiego Hokeja”. 

 

Wiadomo czym dla mieszkańców miasta nad Sołą jest Unia i hokej. Dobitnie potwierdzała to imponująca frekwencja podczas czwartkowej wystawy, gdzie oglądaliśmy prywatne muzeum Maćka Kosnowskiego.

 

Przy okazji wernisażu, Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej odwiedziło wielu znakomitych gości z byłymi gwiazdami oświęcimskiego hokeja na czele. W wernisażu uczestniczyli doskonale znani z czasów prawdziwej hegemonii Unii w krajowym hokeju zawodnicy (m.in. Waldemar Klisiak, Sławomir Wieloch, Zygmunt Osoba, Tomasz Piątek, Kazimierz Jarnot, Paweł Kuszaj).

 

Można było zobaczyć unikatowe bilety, programy meczowe z turniejów z udziałem Unii w europejskich pucharach, plakaty, zdjęcia z 80-letniej historii klubu. Były okazjonalne krążki, kije hokejowe, bluzy i trofea wywalczone przez biało-niebieskich.

 

W zbiorach Macieja Kosnowskiego są też istne perełki. „Białym krukiem” jest m.in. pierwsza strona kontraktu zawartego z białoruskim trenerem Stanisławem Małkowem, który w 1992 roku poprowadził drużynę do pierwszego tytułu mistrza kraju. To prawdziwa gratka dla wszystkich fanów tej najpiękniejszej ze wszystkich dyscyplin sportu.

 

„Ta wystawa to podróż do przeszłości śladem biało-niebieskiego krążka - mówi Maciej Kosnowski. - Jest ukoronowaniem 80-letniej historii w której było mnóstwo niezapomnianych wydarzeń, meczy, turniejów. To dla mnie wyjątkowo emocjonalna podróż przez te wszystkie minione lata w których nie brakowało łez po porażkach, ale też szczęścia w chwilach triumfów. A tych ostatnich było zdecydowanie więcej. Zadbała o to najlepsza drużyna świata, którą przez dziesięciolecia tworzyło mnóstwo wspaniałych hokeistów. Nieocenioną rolę w tej historii odegrali też zawsze wierni kibice” - podkreśla autor hokejowego wernisażu Maciej Kosnowski.

 

Wystawę poświęconą hokejowej sekcji Unii Oświęcim można zwiedzać do końca sierpnia. Jest czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10-18 na parterze muzeum.

 

 

Pogłośnij suwakiem w lewym rogu