• * Na Maku zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)

alert 24

zgłoś

interwencję

  • logowanie / rejestracja Twoje konto
    logowanie / rejestracja
  • * Na Maku zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)

84 lata od utworzenia karnej kompanii kobiet - FOTO

ot. Rafał Lorek / Powiat Oświęcimski

Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau zorganizowała uroczystości w 84. rocznicę utworzenia Karnej Kompanii Kobiet KL Auschwitz, Bor/Budy.

Reklama

Spis treści

Uczestnicy spotkali się 25 czerwca przed historycznym budynkiem, w którym Niemcy osadzili więźniarki przywiezione z KL Auschwitz. 

 

Zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze, upamiętniając więźniarki podobozu KL Auschwitz Frauenstrafkompanie Bor/Budy.

 

Karna kompania po ucieczce Janiny Nowak

 

Niemcy utworzyli Karną Kompanię Kobiet po ucieczce polskiej więźniarki Janiny Nowak, do której doszło 24 czerwca 1942 roku. W ramach odpowiedzialności zbiorowej ogolili głowy wszystkim 200 kobietom z jej komanda i przekształcili oddział w karną kompanię.

 

Dzień później Niemcy przewieźli Polki do nowo utworzonego karnego podobozu w Borze/Budach. Razem z nimi trafiło tam 200 Żydówek różnych narodowości, wśród nich Słowaczki, Rosjanki, Ukrainki, Jugosłowianki, Czeszki i Niemki.

 

Więźniarki wykonywały ciężkie prace przy oczyszczaniu stawów z sitowia i tataraku, wyrębie lasu oraz na okolicznych polach. Głód, wycieńczenie, warunki pracy i brutalne traktowanie dla wielu kobiet oznaczały śmierć.

 

W drugiej połowie sierpnia 1942 roku część kobiet przeniesiono do obozu żeńskiego w KL Birkenau. Po niespełna dwóch miesiącach od utworzenia karnego podobozu z 200 polskich więźniarek przeżyło 137 kobiet. W marcu 1943 roku Niemcy przenieśli karne komando kobiece do KL Birkenau, a w Borze/Budach utworzyli podobóz kobiecy KL Auschwitz Frauenlager Bor/Budy.

 

Dokumenty Edmunda Szewczyka

 

Po uroczystości Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau pokazała wewnątrz budynku wystawę czasową z oryginalnymi listami obozowymi i dokumentami Edmunda Szewczyka, więźnia nr 1498.

 

Edmund Szewczyk urodził się w 1914 roku w Wyrach. We wrześniu 1939 roku uczestniczył w kampanii wrześniowej. W 1940 roku Niemcy aresztowali go za działalność konspiracyjną w harcerstwie i osadzili w areszcie w Chorzowie.

 

13 sierpnia 1940 roku przybył do KL Auschwitz transportem 27 więźniów z rejencji katowickiej i otrzymał numer obozowy 1498. Obóz opuścił w styczniu 1942 roku.

 

Po wojnie działał na rzecz upamiętniania losów Polaków więzionych w KL Auschwitz. Otrzymał Krzyż Oświęcimski oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w lipcu 2012 roku w wieku 97 lat.

 

Listy i dokumenty przekazał Fundacji w ubiegłym roku dr Marek Stobiński. Podczas rocznicowego spotkania Fundacja po raz pierwszy pokazała je szerszemu gronu odbiorców.