78 lat temu rapportführer Palitzsch zamordował 56 Polaków

Jan Maciej Tetich  |   Fakty  |   18 sierpnia 2020 18:28

18 sierpnia 1942 roku, dokładnie 78 lat temu, doszło do egzekucji 56 Polaków, więźniów obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. To był odwet.

56 polskich więźniów po porannym apelu musiało się zgłosić w obozowej Schreibstubie. Wezwał ich tam dzień wcześniej oddział polityczny hitlerowskiej fabryki śmierci.

Blockführerzy, ustawionych w piątki więźniów, zaprowadzili do bloku 11, a następnie pod ścianę straceń, gdzie strzałami z broni zamordował ich rapportführer Gerhard Palitzsch. Przed egzekucją skazani na śmierć odśpiewali jeszcze hymn Polski.

„Więźniowie pochodzili ze Śląska i przebywali w obozie od 1940 roku. Egzekucja miała być odwetem za spalenie w tym czasie sześciu dworów na Śląsku” – informuje biuro prasowe Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Jednemu z więźniów, 23-letniemu Zbigniewowi Bałutowi (nr 1260), urodzonemu w Żywcu, tuż przed zgłoszeniem się do Schreibstube udało się napisać gryps pożegnalny do rodziców.

W przekazaniu listu tacie i mamie Zbyszka list pośredniczył zatrudniony przymusowo na terenie obozowym robotnik cywilny Adam Kaczyński.

Oto treść grypsu:

„18.8.42. Moi Najmilsi! Ostatnie słowa piszę do Was! Te ostatnie chwile poświęcam tylko Wam moi najukochańsi. Lecz nie martwcie się, bo to wszystko dla i za Ojczyznę, za Polskę. Żegnajcie moi najukochańsi! Niech Bóg ma was w swojej opiece. Bóg mnie kiedyś złączy znów razem z Wami. Zbyszek”.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .Archiwa