78 lat po Wołyniu. Oddali hołd ofiarom

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   13 lipca 2021 12:27

Oświęcimski Klub Samborzan przygotował uroczystości rocznicy rzezi wołyńskiej. Odbyły się 78 lat po krwawej niedzieli 11 lipca 1943 roku.

Tylko tego jednego dnia z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęły tysiące polskich mieszkańców Wołynia. Natomiast w wyniku skoordynowanych działań Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii w latach 1943-45 dotychczasowi sąsiedzi w bestialski sposób wymordowali około 100 tysięcy Polaków, zamieszkujących dawne kresy II Rzeczypospolitej.

Tradycyjnie już obchody rocznicowe w Oświęcimiu zorganizował Klub Samborzan Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich z Włodzimierzem Paluchem na czele.

Obchody rozpoczęła msza święta w intencji pomordowanych na Kresach Wschodnich w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu, odprawiona w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Dalsze uroczystości odbyły się na cmentarzu parafialnym. Delegacje w asyście warty honorowej Jednostki Strzeleckiej 2004 Oświęcim zapaliły znicze i złożyły kwiaty pod tablicą pamięci Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej w czasie II wojny.

„Musimy pamiętać, co się wydarzyło 78 lat temu na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Jak mówił ksiądz podczas dzisiejszej homilii, „przypominać należy w każdej chwili”, ale też uświadomić młodemu pokoleniu, że nie zależy nam na zemście, chcemy pojednania obu narodów” – podkreślił Włodzimierz Paluch

Po oficjalnych obchodach kresowiacy i miłośnicy dawnych kresów II RP spotkali się w restauracji Smaki Dzieciństwa w Oświęcimskim Centrum Kultury, by porozmawiać i powspominać.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .