Tak gmina Oświęcim świętowała niepodległość – FOTO

Redakcja FO  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   11 listopada 2019 18:10

Mieszkańcy gminy Oświęcim świętowali Polskę Niepodległą na wesoło – ze śpiewem na ustach, kłaniając się tradycji, często w regionalnych strojach.

Wieczór rozpoczął się Mazurkiem Dąbrowskiego

Tegoroczne spotkanie z okazji Święta Niepodległości było poświęcone bohaterom dnia codziennego – matkom, żonom i wszystkim tym, którzy troszczyli się o dom i rodzinę, żeby weterani bitewnych pól mieli dokąd wracać. Dlatego scenę wypełniły swojskie, kuchenne rekwizyty. Z tym wystrojem w tle salę Domu Ludowego wypełniły słowa żołnierskich piosenek: “Wojenko, wojenko”, “Piechota, ta szara piechota”, “Przybyli ułani” i “Raduje się serce, raduje się dusza”.

Wraz z melodią “Jak długo na Wawelu” w dłoniach biesiadników pojawiły się chorągiewki i powiewały już przez cały wieczór, mimo że repertuar stawał się coraz mniej wojskowy i oficjalny.

Kulinarne przysmaki

„Zawody prawej i lewej części sali rozpoczęło krojenie chleba do zupy, która coraz rzadziej gości na naszych stołach, czyli wodzianki. Po konkurencji dla pań w szranki stanęli panowie. Ich zadaniem było wyprasowanie damskich reform z falbankami” – relacjonuje spotkanie Lech Chodacki z miesięcznika „Oświęcimska Gmina”.

Chórzyści z Libiąża intonowali w tym czasie kolejne szlagiery. “Marianna”, “Wiła wianki”, “Ukraina” i “My, Cyganie” towarzyszyły rywalizacji małżeństw w zespołowym przygotowaniu ciasta na placki ziemniaczane. Kulinarne popisy mężczyzn przy patelni i kotle z wodzianką podsumowała “Cicha woda”. Rywalizacji w zamiataniu bez użycia rąk wtórowała przyśpiewka “Zośka izbę zamiatała”.

„Sprawdzianem wokalnych talentów stał się dedykowany wszystkim paniom przebój “Najwięcej witaminy”. Skandowaną wersję “Gdzie strumyk płynie z wolna” ochoczo podchwycili wszyscy biesiadnicy” – dodaje Lech Chodacki.

Konkurs tańca

Najtrudniejszym wyzwaniem okazał się konkurs tańca, bo zawodnicy z każdą kolejną melodią musieli zmieścić się na coraz mniejszej powierzchni składanej na pół gazety. Ostatnim wyzwaniem w zawodach było skomponowanie tortu z wafli różnych kształtów i grubości. Ludowe piosenki mieszały się z popularnymi, po “Góralu, czy ci nie żal” przyszły “Słodycze”, a po “Karolince” – “Kolorowe jarmarki”.

Zawody zakończyły się remisem

Obie strony zostały więc usatysfakcjonowane, zwłaszcza że lewa stawała się prawą i odwrotnie, zależnie od punku widzenia. Gdy ze sceny popłynęło “Bando, bando rozstania nadszedł już czas”, a zaraz potem “Szła dzieweczka do laseczka” stało się jasne, że zbliża się nieuchronnie koniec Biesiady. Goście żegnali się jednak w szampańskich nastrojach, bo ostatnią melodią tego wieczoru było “Do widzenia, do miłego zobaczenia”.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
 
Aukcje dla Nikolki Kurpas
Grupa Publiczna · 1233 członków
Dołącz do grupy
https://www.siepomaga.pl/aukcjedlanikolki Aukcje dla Nikolki Kurpas to grupa ludzi wymieniających się przedmiotami i usługami, podczas zabawy po zako...
 
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa