Wymień ogrzewanie na ekologiczne

1 Paweł Wodniak  |   Fakty  |   3 listopada 2016

Do 15 listopada można zgłosić w Urzędzie Gminy Oświęcim chęć wymiany ogrzewania na bardziej ekologiczne. Mieszkańcy mogą liczyć na unijne dotacje podczas tych inwestycji.

Dofinansowanie będzie można uzyskać do wymiany w indywidualnych gospodarstwach domowych starych kotłów, pieców, urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz źródeł ciepła na biomasę i paliwa gazowe wraz z możliwością wykonania wewnętrznych instalacji. Fundusze unijne wesprą inwestycje w źródła ciepła spalające paliwa stałe, biomasę lub wykorzystujące paliwa gazowe.

Na nowe urządzenie grzewcze dofinansowanie wyniesie 350 złotych na każdy kilowat mocy urządzenia, ale nie więcej niż 8.000 złotych plus 80 zł za każdy metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni w przypadku wymiany instalacji (ale nie więcej niż 6.000 zł w przypadku wymiany na piec gazowy lub biomasę i nie więcej niż 1.000 zł w przypadku wymiany na piec węglowy).

Dofinansowanie jest uwarunkowane od oceny energetycznej budynku w którym planowana jest wymiana źródła ciepła. Koszt oceny energetycznej budynku w którym wykonana zostanie wymiana źródła ciepła planowany jest do sfinansowania z funduszy zewnętrznych przeznaczonych na ten cel.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w programie powinny poddać ocenie energetycznej budynek przed realizacją projektu i wykonać modernizację energetyczną budynku na własny koszt w zakresie wynikającym z tej oceny, oczywiście jeśli będzie taka konieczność.

Wsparte projekty muszą skutkować redukcją dwutlenku węgla o co najmniej o 30 procent. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie mogę wypełnić ankiety i złożyć je w pokoju nr 26 Urzędu Gminy w Oświęcimiu. Tam też można uzyskać wszelkich informacji na ten temat. Pieniądze na program gmina Oświęcim zamierza pozyskać z Unii Europejskiej.

Ankieta

Komentarze
  • 7 kwietnia 2017 13:40

    Aneta12

    Trzeba korzystac póki można. Dobra inicjatywa, mnie osobiście zacheciła do wymiany starego pieca na kocioł ekologiczny na pellet. Kocioł sam się rozpala i jest bardzo wydajny. No i oczywiście dostałam na niego dotację.

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. .
. . .
.
Archiwa