Jolanta Rafacz jest pewna tego, co zeznała: nie było sygnałów

7 Paweł Wodniak  |   Fakty  |   22 lutego 2017

W TVP usłyszała, że jest niewiarygodnym świadkiem, bo w chwili wypadku premier Beaty Szydło i Sebastiana K. była w biurze. A ona właśnie tam lepiej, niż w hali sprzedażnej, słyszy odgłosy ulicy.

20-latka mieszkająca w pobliskiej Porębie Wielkiej pracuje na stacji paliw Orlen przy ulicy Powstańców Śląskich w Oświęcimiu. To niecałe 200 metrów od miejsca, gdzie rządowe audi A8 uderzyło w drzewo.

W piątek 10 lutego, gdy doszło do wypadku kolumny wiozącej premier Szydło, Jolanta Rafacz była w pracy od niespełna 40 minut. Swoją zmianę rozpoczęła o godzinie 18. Około pół godziny później poszła do biura, by wykonać pracę na komputerze. Okno wychodzi na rondo na Niwie, ale ma mleczną szybę, przez którą ani wewnątrz, ani na zewnątrz nic nie widać.

– Kiedy siedziałam przy komputerze, zobaczyłam niebieskie światło odbijające się od szyby, ale na pewno nic nie było słychać. Dopiero, jak karetki zaczęły jeździć, to pierwszy raz tego dnia w pracy usłyszałam sygnał – zapewnia Jolanta Rafacz w rozmowie z Faktami Oświęcim.

– Gdyby kolumna jechała z sygnałem, to słyszałabym ją w biurze lepiej, niż w sklepie. Późniejszy dźwięk karetek był tam bardzo dobrze słyszalny.
Z biura słychać nawet, jak samochody jeżdżą ulicą Powstańców Śląskich – dodaje.

Opowiadając o przesłuchaniu przez policję, mówi, że to była „około godzinna męczarnia”.

– Na początku rozmawiało ze mną dwóch policjantów po cywilnemu. Około pół godziny. Zadawali bardzo szczegółowe pytania. Kilkakrotnie pytali, czy na pewno nie słyszałam sygnałów. A może jednak słyszałam? A być może nie słyszałam, bo byłam w toalecie? – opowiada 20-latka.

Po około pół godzinie jeden z funkcjonariuszy wyszedł z nią do innego pokoju, by spisać zeznania.

Jolanta Rafacz nie może się pogodzić z tym, że niektóre media już zdyskredytowały jej wypowiedzi do telewizji i złożone na policji zeznania.

– TVP podała, że jestem niewiarygodnym świadkiem, bo byłam w biurze – żali się młoda kobieta. – Ponadto często, będąc w pracy, widzę tu w piątek czy w niedzielę kolumnę na błyskach, ale nie na syrenach. To standard.

Pracownica Orlenu ma swoje zdanie na temat sprawstwa wypadku.

– Uważam, że wina jest obopólna, ale bardziej po stronie kolumny rządowej – kończy pani Jolanta i przywołuje przypadek zderzenia jadącego na sygnałach wozu strażackiego z samochodem osobowym. Doszło do niego na oświęcimskiej obwodnicy na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną.

Samochód bojowy straży jechał do akcji i miał włączone sygnały świetlne i dźwiękowe. Wjechał na skrzyżowanie przy zapalonym czerwonym świetle. Uderzyła w niego, jadąca na zielonym, kierująca renaulta megane kobieta.

Sprawa trafiła do oświęcimskiego sądu. Ten orzekł niedawno, że wina leży po obu stronach i ukarał zarówno kierowcę volvo, jak i renaulta.

Swoimi spostrzeżeniami Jolanta Rafacz dzieliła się nie tylko z Faktami Oświęcim, ale i z Piotrem Świerczkiem z TVN, który przygotowywał program z cyklu „Czarno na białym” na temat wypadku z 10 lutego. Można go obejrzeć dzisiaj o godz. 20.25 w TVN 24.

Komentarze
 • 22 lutego 2017 18:31

  Justyna

  Tego dnia co był wypadek mijalam kolumnę rządowa na rondzie koło niwy. Samochody miały włączona sygnalizacje świetlna ale na 100 % nie było dźwiękowej. Jestem tego pewna bo po minieciu kolumny dyskutowalam o tym z moją rodziną w samochodzie. Dlatego Pani Jolanta dobrze zeznała.

 • 22 lutego 2017 20:15

  Dawid

  Pani Jolanta nie zeznala dobrze tylko prawde. Dobrze gdyby powiedziala ze jechali na sygnalach dzwiekowych i pewnie opuscila by komisariat po 5 minutach a ze wladze mamy jaka mamy to probowali jej wmowic ze bylo inaczej tak jak to robi tvpis ze spoleczenstwem. Licze ze zglosza sie kierwocy ktorzy jechali za fiatem o ile juz sie nie zglosili ale zostali zastraszeni albo powiedziano im ze to nie oni w tedy jechali…

 • 22 lutego 2017 21:21

  Barbara

  Ja z nimi się widziałam na A4, kolumna rządowa jadąc autostradą również wyprzedzał samochody tylko na sygnałach świetlnych bez sygnałów dźwiękowych. To jest Polska i zawsze winią biednego szarego człowieka.

 • 23 lutego 2017 10:37

  Gregorio

  Nic prostszego tylko sciagnac monitoring ze stacji galeri pobliskiego sklepu motoryzacyjnego i zobaczyc reakcje klientow. Nie ma opcji by przy „wyjcach” ktos sie nie obrocil by zobaczyc co sie dzieje. A gdzie swiadkowie np pan z pieskiem spod Globu i aut dojezdzajacych? Uwaznie ogladnijcie jeden z filmikow na TVN.

 • 23 lutego 2017 10:38

  P.K.

  Ludzie zrozumcie jedno w tym akurat wypadku nie ma większego znaczenia czy kolumna miała włączone sygnały dźwiękowe czy nie. Jedynie kierowca kolumny dadzą mandat za ich brak. Ale czy kolumna jechała na sygnałach dźwiękowych czy nie on wykonując manewr skrętu w lewo ma zastosować regułę ograniczonego zaufania i upewnić się czy może wykonać manewr. Jeśli jest tak jak piszą że zjechał i się zatrzymał to tak samo włączał się do ruchu i w tym wypadku wymusił pierwszeństwo a jak twierdzi jechali na sygnałach świetlnych to widząc sygnały niebieskie i czerwone (czerwony oznacza kolumnę) jak go minął jeden samochód to kolumna nie składa się z jednego pojazdu i mógł założyć że pojedzie następny samochód

  • 23 lutego 2017 14:32

   Majka

   Nie było czerwonych sygnałów swietlnych,sprawdź nagranie z monitoringu opublikowane w telewizji,z ktorego odmierzyli odległość między pierwszym a drugim pojazdem,z ktorego obliczono,że pojazdy poruszały się z prędkością około 55 km/h. Taką prędkość rozwineli na odcinku niewiele ponad sto metrów(tyle jest do ronda,od sklepu motoryzacyjnego z ktorego udostępniono nagranie) więc kierowcy mieli dość ciężką nogę,rozwijając tę prędkość na takim odcinku. A pan idący z pieskiem w tym samym kierunku co kolumna z pewnością nie odwrócił się ,bo niczego nie słyszał. I także nie można go uznać za swiadka,mimo,że dzieliło go może 70 metrów od miejsca zdarzenia. Kto będzie chciał sobie wcisnąć ciemnotę to jego sprawa,ale szkoda chłopaka,bo podejrzewam ,że tym tropem,jaki do tej pory powstał,to tylko on zostanie udupiony.

 • 24 lutego 2017 10:09

  Lubomir_PetrowPahuta

  Dokonać wizji lokalnej która wykaże czy można było z tego pomieszczenia słyszeć sygnał (lub jego brak) i jak widać poprzez te szyby błyski świateł. Uwiarygodni to lub zdyskredytuje to zeznanie.

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Archiwa