Fetorowcy nie chcą „emisyjnego giganta”

29 Paweł Wodniak  |   Fakty  |   9 stycznia 2017

Stowarzyszenie Stop Fetorowi w mieście i gminie Oświęcim nie chce dopuścić do powstania w mieście nad Sołą inwestycji firmy Tacon. Otrzymaliśmy stanowisko fetorowców w tej sprawie, którego obszerne fragmenty prezentujemy.

O tym, że Tacon stara się o możliwość wybudowania zakładu produkcyjnego w Oświęcimiu pisaliśmy na łamach Faktów Oświęcim w sierpniu ubiegłego roku (TUTAJ).

Fetorowcy podejmują kolejną ofensywę w walce z ewentualnym nowym zakładem produkcyjnym, który nazywają emisyjnym gigantem, o czym piszą w przekazanym nam stanowisku, prezentując zeskanowane dokumenty.

Naszą walkę, by Tacon nie powstał w Oświęcimiu, rozpoczęliśmy zaraz po proteście mieszkańców w sierpniu 2016 roku. Dysponowaliśmy wtedy dokumentem z 14 lipca 2016 roku (załącznik nr 1), w którym firma Tacon stara się o wydanie decyzji środowiskowych dla budowy instalacji miedzi w procesie hydrometalurgicznym oraz instalacji do produkcji siarczanu miedzi. Sprawdziliśmy wtedy, co o tej firmie mówi Google, ponieważ dochodziły do nas przeróżne informacje. Jak się okazało Tacon przepędzono z krakowskiego osiedla Złocień po licznych protestach mieszkańców.

Kilkakrotnie zgłaszaliśmy problem Januszowi Chwierutowi, prezydentowi Oświęcimia, który stwierdzał, że nie ma problemu bo Tacon jeszcze nie produkuje i nie ma co robić szumu. Postanowiliśmy dalej walczyć i prosić o pomoc lokalne media, w tym Fakty Oświęcim, by zbadały nasze wątpliwości, co do mającej powstać w naszym mieście firmy.

Fakty Oświęcim skontaktowały się z Tomaszem Stępniem, prezesem Taconu, czego wynikiem jest artykuł „Boją się kolejnej inwestycji” (TUTAJ). W tym artykule prezes Stepień zaprzecza, że mająca powstać u nas fabryka będzie zajmować się produkcją blach miedzianych, a jedyne, co chcą w Oświęcimiu produkować, to siarczan paszowy, którego produkcja nie jest emisyjna. Na dowód swoich słów przedstawił decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych z 28 października 2015 roku, odnoszącą się do budowy w Oświęcimiu budynku produkcyjno-magazynowego z częścią socjalno-biurową wraz z infrastrukturą towarzyszącą (załącznik nr 2).

Tymczasem na dzień publikacji artykułu dysponowaliśmy już kolejnymi decyzjami, o które starał się Tacon, a z których jednoznacznie wynikało, że prezes Stępień mija się z prawdą. Posiadaliśmy decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach z 23 lipca 2015 dla instalacji produkcji miedzi w procesie hydrometalurgicznym oraz produkcji siarczanu miedzi (załącznik nr 3).

Proces hydrometalurgiczny pozyskiwania miedzi, polega na odzyskiwaniu miedzi z odpadów, które będą do nas przywożone z całej Polski, a może i Europy. Zgromadzone odpady, będą poddawane kąpielom w kwasie siarkowym, by w ostatnim etapie zebrać oddzieloną miedź, a resztę zutylizować nie wiadomo gdzie i jak.

Nikt rozsądny nie występuje do urzędów o wydanie uwarunkowań środowiskowych dla instalacji, której nie zamierza używać, bo to mija się z logiką. Prezes Tacon najwyraźniej myślał, ze zrobi z nas idiotów.

Nasze zainteresowanie, wzbudził również sam fakt wydawania decyzji, gdzie najpierw występuje się o zgodę na budowę niewinnej hali magazynowo-socjalnej, a z biegiem czasu o kolejne pozwolenia, prowadzące do wielkiej inwestycji, jaką jest „huta miedzi”. Nikt przecież nie wydaje milionów złotych na budowę hali magazynowej, całej infrastruktury, jeśli nie będzie pewien, że docelowo będzie mógł produkować to, co od początku ma w zamiarze – blachy miedziane – i odzyskiwać miedz w procesie hydrometalurgicznym.

W maju 2016 roku firma wystąpiła o zmianę możliwości przerobowych na większe niż pierwotnie zakładano w hydrometalurgicznym procesie odzysku miedzi (załącznik nr 4). W sierpniu 2016 roku Tacon wystąpił o uwarunkowania środowiskowe dla kolejnej inwestycji, mającej związek z wytwarzaniem miedzi w procesie hydrometalurgicznym – zbierania odpadów, również tych niebezpiecznych (załącznik nr 5). W październiku i listopadzie 2016 roku wystąpiono ponownie o nowe uwarunkowania środowiskowe (załącznik nr 6).

W grudniu ubiegłego roku, na wniosek prezydenta Janusza Chwieruta, Regionalny Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie wydał pozytywną opinię na inwestycje pod nazwą „Budowa instalacji do produkcji miedzi w procesie hydrometalurgicznym w formie blach oraz siarczku miedzi” (załącznik nr 7).

Tak więc z niewinnie planowanej firmy, którą przedstawiał prezes Tacon, na skutek zmian decyzji, mamy w półtora roku giganta, którego z hukiem wyrzucono z Krakowa. Firmę posiadającą pozwolenie na zbieranie odpadów takich, jak m.in. katalizatory zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi, która będzie odzyskiwać miedz z odpadów w procesie hydrometalurgicznym oraz produkować blachy miedziane.

A to wszystko za zgodą prezydenta Oświęcimia, który zwykłemu przedsiębiorcy, chcącemu otworzyć punkt skupu złomu, jakich w mieście mnóstwo, nie wydaje zgody, powołując się na niebezpieczeństwo emisji.

Jak prezydent spojrzy mieszkańcom Oświęcimia w oczy, gdy dowiedzą się, że w ich najbliższym sąsiedztwie powstanie huta miedzi, zbierająca i przetwarzająca odpady niebezpieczne zawierające miedź.

Przykre jest to, że gdy nagłaśnialiśmy taki scenariusz, brano nas za wariatów.

Pod stanowiskiem podpisał się Bartłomiej Gieregowski, przewodniczący Stowarzyszenia Stop Fetorowi w mieście i gminie Oświęcim.

O komentarz i ustosunkowanie się do zarzutów zawartych w stanowisku stowarzyszenia poprosiliśmy prezesa Tomasza Stępnia i prezydenta Janusza Chwieruta. Zamieścimy je natychmiast po ich otrzymaniu.

Komentarze
 • 9 stycznia 2017 09:51

  Wiki

  Prezydent powinien podać się do dymisji !!!

  • 9 stycznia 2017 17:41

   Aga

   Zakłamanie ludzkie nie zna granic. Kłamstwo goni kłamstwo. Panie Prezydencie zawiodłam się. Bylam naiwną gęsią bo myślałam, że może Panu na ludziach i ich zdrowiu zależy, ale niestety…. nie. Szkoda

 • 9 stycznia 2017 20:33

  kiki

  To już wazystko jasne dlaczego tak szybko zmieniony plan zagodpodarowania dla Oświęcimia, wszystko pod ta firme Tacon. Kroi się grubsza afera, CBA już w drodze powinno być!

 • 9 stycznia 2017 22:35

  Wiki

  Kiki, możesz coś więcej napisać na ten temat?Byłabym wdzięczna i pewnie nie tylko ja

 • 10 stycznia 2017 15:40

  Marek

  Mam nadzieję że Tacon pozwie do sądu Gieregowskiego za „emisyjnego giganta”. Firma, która emituje mniej zanieczyszczeń niż kocioł pana Gieregowski została tak bezczelnie pomowiona. Ponadto pan Gieregowski manipuluje społeczeństwem. Na stronie Fetorowców skarży się że nie może znaleźć informacji o konsultacjach społecznych,przy czym w poście z dnia 1 sierpnia 2016 R. sam publikował takie obwieszczenie na swojej stronie. Więc o co mu chodzi? Nieładnie tak manipulować niczym KoDziarze.

 • 10 stycznia 2017 19:20

  Kondzio

  Nie wiem czy Pan Gieregowski udaje głu**ego, czy z nas chce robić lemingów. Czytając postanowienie dyrektora ochrony środowiska jasno wynika, że inwestycja Taconu w żaden sposób nie będzie negatywnie wpływać na stan środowiska i życie mieszkańców Oświęcimia. Nie wiem jakie wykształcenie ma prezes Fetorowców, ale na pewno ma mniejsze kompetencje od instytucji ochrony środowiska, która jasno stwierdza, ze tacon nie jest niebezpieczny!!! Chyba Gieregowski nie umie czytać ze zrozumieniem takich pism. Trochę się znam na ochronie środowiska i widzę, że Gieregowski ładnie manipuluje społeczeństwem celowo wprowadzając je w błąd insynuując, ze tacon to „emisyjny gigant”. Z oficjalnego pisma Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie wynika, że tacon nie będzie emitował substancji w stopniu zagrażającemu środowisku i ludziom!!! Ludzie poczytajcie to pismo! Nie dajcie się manipulować „społeczniakom”, którzy chyba za cel postawili sobie obalić władzę PO w mieście.

 • 11 stycznia 2017 08:54

  Bartek

  Drogi Kondzio i Marku, w Krakowie również wydano pozytywne decyzje środowiskowe , dopiero później przyszli po rozum do głowy i jednak firma stwarzała zagrożenie z uwagi na teren zalewowy i najlepsze to ,że nie ze względu na ludzi a ze względu na środowisko(czyli ważniejsze jest środowisko niż ludzie).Ponadto decyzje środowiskowe dla Taconu podważali naukowcy,którzy po fali protestów zanegowali decyzje ( http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/9013962,krakow-mieszkancy-nie-chca-fabryki-miedzi,id,t.html ) – więc proszę nie wprowadzać ludzi w błąd,że to taki czyścioszek jest .Jeśli pragniecie oboje porozmawiać na ten temat ,zapraszam na stronę Stowarzyszenia , tam z miła chęcia poprowadzę konstruktywną rozmowę wiedząc z kim rozmawiam. Pozdrawiam Gieregowski Ps.o wykształcenie moje proszę się nie obawiać.

 • 11 stycznia 2017 09:12

  Wiki

  Marku – 1 sierpnia 2016 nie mógł opublikować pisma o konsultacjach w sprawie Tacon, bo ich jeszcze nie bylo ,wiec nie kłam

 • 11 stycznia 2017 10:26

  Kondzio

  Nie posiadam Facebooka panie Gieregowski, więc może zainwestujecie w stronę internetową… Amerykańscy i rosyjscy naukowcy też wiele stwierdzają, a są i tacy którzy twierdzą że ludzi stworzyli kosmicie, więc nie bardzo mnie to przekonuje. W Krakowie Tacon jak sam piszesz nie dostał zezwolenia że względu na obszar zalewowych? Czy takowy też jest na syntosie? Wydaje mi się że nie. Więc na jakiej podstawie prawa, proszę o dokładny paragraf, Prezydent ma wygonić Tacon? Proszę nie pisać „wygonić bo nie chcemy, wygonić bo emisje”. Proszę o dokładny paragraf wraz z ustawą.

 • 11 stycznia 2017 10:34

  Marek

  Wiki…Pewnie, ze publikował. Proszę sprawdzić. Nie da się tutaj wstawić screena. Proszę sprawdzić komentarz do postu. Ponadto Pan Adam Krzemień w poście z dnia 28 lipca też wstawiał taką informację. Wszystko jest dostępne na fb Fetorowców. Sami zapedzili się w kozi róg jak Kodiarze. Wiedzieli o wszystkim i wtedy nie reagowali, ale teraz jak ich koledzy z Metalu nie dostali pozwolenia to hurt durr…

 • 11 stycznia 2017 11:39

  Bartek

  Panie Kondzio i tu pojawia się podstawowy problem w rozumowaniu tego o czym piszemy. Rozumiem brak logicznego myślenia w Pana wypowiedziach i stwierdzić mogę jedynie ,ze nie potrafi Pan czytać ze zrozumieniem.To screen ze strony „Stop Fetorowi” ( https://www.facebook.com/photo.php?fbid=915782108545119&set=p.915782108545119&type=3&theater -jest to opublikowana prze zemnie informacja o konsultacjach społecznych dla Tacon na dzień 1 czerwca 2016 roku),gdyby przeczytał Pan artykuł rzetelnie , zorientował by się Pan ,że od tego czasu Tacon , kilkukrotnie zmieniał charakterystykę …. Nie będę poniżać się do Pańskiego poziomu i wytykać wykształcenie jakie Pan posiada , bo to nie mój problem ,ale wypadało by zanim zrobi się burze ,sprawdzić to o co się krzyczy ,a nie krzyczeć nie znając faktów bo to najnormalniej nie ładnie z Pana strony. Juz raz próbowaliście zrobić z ludzi idiotów , wmawiając ,ze żadna taka inwestycja w Oświęcimiu nie powstanie – i co się okazało? Że jednak powstanie .
  Co do strony Internetowej , proszę się nie gniewać ale dla jednego człowieka nie będę zakładać kosztownych stron internetowych, zwłaszcza ,ze i tam będzie Pan chciał pozostać anonimowy bo najnormalniej w świecie brak Panu odwagi ,Znacznie łatwiej Panu będzie założyć fb .
  Wracając do Pana Marka, choć nie wiem po co jedna osoba pisze tutaj podając się za dwie ( takie samo IP jak Kondzia) nic dodać nić ująć , ta sama osoba , te same zalecenia – pozdrawiam

 • 11 stycznia 2017 12:01

  Kondzio

  Panie Bartku, ale pan skarży się że trudno otrzymać taką informację o konsultacjach, a według mnie jest ona w tym samym miejscu gdzie znaleźliście pierwsza, więc nie widzę tutaj braku logiki z mojej strony. Wystarczy tylko trochę pomyśleć! Dalej czekam na paragraf i trochę merytorycznej debaty z pana strony, a nie tylko powoływanie się na demagogie. PS a u Pana w domu każdy ma swój komputer, ze bronisz kilku osobom komentowanie z tego samego? Poza tym brawa dla Pana Wodniaka za rzetelność i udostępnianie kolegom bazy danych portalu.

  • 11 stycznia 2017 13:15

   Paweł Wodniak

   Za brawa dziękuję. Jednak Fakty Oświęcim mogą udostępnić dane IP jedynie na wniosek prokuratury lub sądu, jeśli istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa. I od tego wyjątku nie stosujemy najmniejszych odstępstw.

 • 11 stycznia 2017 12:23

  Bartek

  Pan Wodniak nie ma tutaj nic wspólnego , po prostu dał się Pan podejść jak dziecko i sam się wygadał 😉 Teraz przynajmniej wiem z kim rozmawiam 😉 Zapraszam na stronę Fetrowców do konstruktywnej rozmowy , chyba ,ze naprawdę boi się Pan reakcji sąsiadów na wiadomość o tym ,ze przyczynia się Pan do powstania w ich okolicy „huty miedzi”.Prosi Pan o paragraf , nie ma takiego paragrafu by zabronił powstania firmy , która ma wszystkie pozwolenia ,ale prócz paragrafów powinno się również liczyć zdanie Mieszkańców bo to Oni tak jak Pan będzie mieszkać w najbliższej okolicy . Co do informacji w BIP na temat tacon ,na szczęscie posiadam inne źródło dostępu do takich informacji (stąd prawie wszystkie dokumenty,które posiadam ) bo gdybym liczył na BIP to dzisiaj nie mielibyśmy o czym rozmawiać .Pozdrawiam i proszę wyjść z ukrycia , jeśli nie ma sobie Pan nic do zarzucenia , nie gryzę

 • 11 stycznia 2017 12:26

  markondzio LOL

  Panie Gieregowski kiedy poznamy mocne i niezachwiane argumentu, aby zlikwidować zakłady chemiczne w Oświęcimiu? Kiedy wykona pan analizę zysków i strat? Może by tak urządzić na zakładach place zabaw dla dzieci? A i jeszcze jedno… dlaczego zgadzacie się na składy odpadów prowadzone przez waszych kolegów, a nie zgadzacie się na innych inwestorów? Poproszę jakieś analizy, porównania, najchętniej liczbowe i graficzne. A co tam wasza bardzo droga pani ekspert ustaliła? Jakieś sprawozdanie dacie, czy tylko będziecie krzyczeć nie używając żadnych merytorycznych argumentów? Jakby Pan podał choć jeden nieskazitelnie mocny argument mógłbym przyznać panu rację, ale na razie z tego co widzę to walczysz z opiniami inspektora ochrony środowiska, dyrektora ochrony środowiska, wydziału ochrony środowiska starostwa. Czy posiadasz jakieś niepodważalne ekspertyzy, że ci wszyscy ludzie są w błędzie? Jakieś dowody, że ktoś na siłę chce zatruwac Oświęcim? Czy tylko spiski i konspiracji rodem z programu archiwum X?

 • 11 stycznia 2017 12:53

  Bartek

  Marko Kondzio zlikwidować „Synthos”, nikt nie ma w stowarzyszeniu takiego zamiaru , wiec proszę nie wymyślać. Co do tematu ,zgadzania się na składowisko odpadów- gdzie tak napisałem ,ze zgadzamy się? Czy to znowu Pański wybryk ? Jeżeli nie widzi Pan różnicy pomiędzy punktem skupu złomu , których w Oświęcimiu jest ogrom a „Hutą miedzi” na , którą zezwalacie to zakończmy ta rozmowę bo do niczego nie doprowadzi .
  Prosi mnie Pan o argument (jeżeli zdrowie mieszkańców nie jest argumentem , to nie wiem co dla Pana nim jest ) -ale odbijmy piłeczkę – proszę podać choć jeden argument za budową huty miedzi w Oświęcimiu, dlaczego nie może to być np.fabryka elementów do autobusów itp. Niestety muszę wyjść do pracy , więc pozdrawiam i zapewne do jutra .

 • 11 stycznia 2017 12:59

  Bartłomiej

  I jeszcze jedno , nie róbcie z Nas „Fetorowców „, ludzi , ktorzy chcą zamknąć MPOŚ – bo śmierdzi , ktorzy chcą zlikwidować Synthos i wszelakie firmy w Oświęcimiu bo to nie prawda! Prócz firm , mieszkają tutaj również ludzie i maja prawo do godnego odpoczynku bez smrodu i zanieczyszczeń .

 • 11 stycznia 2017 13:12

  markondzio LOL

  Nie wiem dlaczego piszesz do mnie w takim tonie jakbym to ja wydawał pozwolenia albo miał z tym coś wspólnego… Jestem pracownikiem jednej z firm na zakładach… Huta miedzi? Czy tam będzie jakiś przetop w piecach hutniczych? Nie! Proszę nie manipulować społeczeństwem. A argument dlaczego tam może powstać co tylko chce jest taki, że to prywatna działka i właściciel może ją wynająć i sprzedać komukolwiek chce. A że chce sprzedać Ttaconowi to nie twój zasmarkany interes… Tobie nikt nie mówi komu masz sprzedawać działkę. Jeslibys nie wiedział że mamy XXI wiek to wiedz, że władza nie ma monopolu i nie dyktuje właścicielom komu mają sprzedać dzialke. I nie widzę różnicy między firmą w której non stop 24 godziny na dobę będą składane odpady, przywożone i wywożone, a firma która która złom miedziany przerabia. Jedyna różnica jest taka że składowiska są z wami powiązane biznesowo, a Tacon nie. Poza tym jak ktoś buduje się kilkaset metrów od zakładów chemicznych to na pewno nie w celu rekreacyjnym. Chcesz wypocząć idź do parku. A nie jak kupiłeś działkę za bezcen pod zakładami to teraz nagle psioczysz że jest ci źle.

 • 11 stycznia 2017 13:19

  markondzio LOL

  Aha, i dalej czekam na argumenty i paragrafy. Jak wszyscy wyczytali z dostarczonych przez pana pism, Dyrektor Ochrony Środowiska stwierdził, że Tacon nie będzie negatywnie oddziaływać na ludzi, więc pana retoryka jest niepoprawna merytorycznie i jak zwykle wprowadza w błąd spoleczenstwo. Czekam z niecierpliwością na odpowiedź i poważne merytoryczne argumenty. PS mam nadzieję że prezes taconu pozwie Pana do sądu że fałszywe oskarżenia i spowodowanie utraty dobrego wizerunku firmy. Nazywanie firmy która niewiele emituje „gigantem emisyjny” jest… Sami ludzie ocenia.

 • 11 stycznia 2017 13:20

  Bartek

  Widzę nerwy puszczają z braku wiedzy i pogrążaniu się we własnym kłamstwie .

 • 11 stycznia 2017 14:13

  wysoko postawiony członek partii

  Skoro sam pan stwierdził że nie ma paragrafów to na jakiej podstawie Starostwo czy Prezydent Miasta ma wygonić tacon ? Sam pan teraz stwierdził, że wasza „walka” to tylko uluda. Bo jak wiecie że nie da się przepędzić tej firmy to po co tak szczekacie? Myślicie że sami się wycofaja? I tutaj wychodzi wasz prawdziwy cel… Tak łatwo się pan wysypal…Zwalić wszystko na władze, aby przy nowych wyborach mial szansę wygrać wasz kandydat – A.B. (prywatnie kolega i znajomy waszych członków). Skoro sami wiecie że władza nie może odmówić firmie to po co nakrecacie walkę z Prezydentem? A no po to o czym pisałem wyżej. I dalej ponawiam prośbę o jakieś argumenty, a nie tylko nadawanie że niby jestem wysoko postawionym urzędnikiem itp. Widać że nie ma pan żadnych argumentów więc najlepiej robić zamęt i zwalać wszystko na korupcję i nie wiadomo co. Jak się ktoś z wami nie zgadza to już musi być niewiadomokim. Jak widać po waszych spotkaniach na które przychodzi zaledwie 30 osób, że większość mieszkańców się z wami nie zgadza. PS. Przepraszam pana Wodniaka za uznanie za nierzetelnego.

 • 11 stycznia 2017 20:19

  Głupoty

  Członie ,głupoty opowiadasz, prezydent ma możliwość zawetowania,poddania pod glosowanie bo jego zasranym obowiązkiem po pierwsze jest dbać o dobro mieszkancow! Ja ci podam argument -dosyć zwożenia odpadów niebezpiecznych do Oświęcimia.Czytam te twoje wypociny i mogę Ci śmiało powiedzieć, że nic nie wiesz o przepisach i ich późniejszych wykonaniach. Pracuje przy tworzeniu różnych instalacji ,które mają spełniać najgorliwsze normy i juz podczas testowania okazuje się ,ze co innego na papierze a co innego w realu.Mpos też miał dawać radę! Piszesz ,ze moja działka mogę robić co chcę -to zejdź na ziemię to nie średniowiecze ,a jak Ci się nie podoba to bier tacon pod rękę i wypad z Oświęcimia

 • 12 stycznia 2017 12:31

  Damian

  @głupoty: „Członie ,głupoty opowiadasz, prezydent ma możliwość zawetowania, poddania pod glosowanie bo jego zasranym obowiązkiem po pierwsze jest dbać o dobro mieszkancow!”.
  Nie znam takiego przepisu który pozwala prezydentowi miasta, czy Staroście poddać pod głosowanie powyższej sprawy. Może się mylę, ale wątpię, bo nie po to studiowałem 5 lat prawo. Chyba myli Ci się prezydent miasta z Prezydentem RP i Sejmem. Jeżeli organ ochrony środowiska stwierdził, że Tacon jest bezpieczny to prezydent miasta nic nie może zrobić!!! Wysiliłeś się żeby chociaż przeczytać postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska? Wysiliłeś się żeby przeczytać akty prawne dotyczące tej sprawy? Znalazłeś podstawę prawną aby odmówić wydania zgody Taconowi? WĄTPIE! Bo nie znasz się na przepisach prawnych i myślisz, że jak ktoś jest Prezydentem to wszystko może i jego nie dotyczą obowiązki i wymagania ustaw Rzeczpospolitej Polskiej!!!
  Wiec skończcie wszyscy te jałowe rozmowy, poczytajcie trochę ustaw, a dopiero potem się wypowiadajcie, bo szlak mnie jasny trafia jak tacy specjaliści jak ty, pan Fetorowiec i inni gadają i wypisują głupoty nie mając bladego pojęcia o czym piszą! Najpierw proszę dokształcić się w temacie, a dopiero potem zakładać Stowarzyszenia i działać publicznie, bo robicie z siebie pośmiewisko nie znając się na przepisach uchwalonych przez Sejm i Senat!
  Pozdrawiam wszystkich

 • 12 stycznia 2017 21:00

  kiki

  Zgodnie z nową uchwała miejscowego zagospodarowania żadna firma nie może zbierać i przetwarzac odpady jeśli nie powstaje z tego gotowy produkt,a oni będą wytwrzac polprodukt,więc będzie nie zgodne z prawem wydanie im pozwolenia.

 • 13 stycznia 2017 07:42

  Wiki

  A te blachy miedziane z półproduktów to niby bedą sie wytwarzać w powietrzu!?

 • 13 stycznia 2017 09:02

  kiki

  Hydrometalurgicznie tzw przez nich blacha to polprodukt o nazwie katoda miedziana, a jako polprodukt zgodnie z nową ustawą nie mogą produkowac, czyli prawnie prezydent nie powinien im dac zezwolenia, chyba ze sam wniesie wniosek o zmiene planu miejscowego zagospodarowania, a jeżeli im da zezwolenie to znaczy że każda firma chcaca przetwazac odpady moze to robić, ponieważ zawsze będzie mogła podeprzeć się zgodą prezydenta dla firmy Tacon.

 • 13 stycznia 2017 09:17

  kiki

  A teraz takie zagadnienie do przemyślenia: co odzyskuje się oprócz miedzi w procesie hydrometalurgicznym i z katalizatorow ( gdzie miedzi nie ma ), a no metale szlachetne ( złoto, platyna, pallad), a sam odzysk z odpadow hydrometalurgicznie jest szkodliwy to odlewnia już mniej szkodliwości daje, ponieważ dobre filtry i po problemie.

 • 14 stycznia 2017 08:49

  Wodnik

  21 wiek a tu płacz, na nicromecie(Oświęcim) powstała najnowocześniejsza hala w Europie do przetopu aluminium, w marcu jadą z produkcją, a wy sie miedzi boicie hahahahahahah

 • 17 stycznia 2017 16:07

  Egon

  Wodniku , jeśli mieszkańcy nie maja obaw to niech sobie nawet i w styczniu produkują

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. .
. .
.
Archiwa