Doradcy emerytalni pomogą obliczyć emeryturę

0 Marcin Cichowski  |   Fakty,Styl życia  |   12 sierpnia 2017

Trzeciego lipca ruszyła usługa w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, w ramach której osoby zainteresowane przejściem na emeryturę mogą skorzystać z bezpłatnych porad.

Do 595 konsultantów w całym kraju ustawiają się długie kolejki, a liczba zainteresowanych przyszłą emeryturą jest wciąż bardzo duża. W październiku w życie wchodzą przepisy, które obniżą wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. W województwie małopolskim takich osób może być około 26 tysięcy.

– Doradca wyjaśni potencjalnym emerytom od czego zależy wysokość emerytury, dodatkowo wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od momentu zakończenia aktywności zawodowej – informuje Bożena Bielawska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie małopolskim. – W ten sposób doradca podpowie przyszłemu emerytowi,  w jakim okresie najkorzystniej będzie przejść na emeryturę. Ostateczną decyzję podejmie klient ZUS.

Od 3 lipca w chrzanowskim oddziale ZUS i podległych jednostkach terytorialnych, w tym oświęcimskiej zostało obsłużonych 3875 osób, z czego 679 poprosiło o wyliczenie prognozowanej emerytury.

Warto pamiętać, że emerytura to prawo a nie obowiązek. Im dłużej pracujemy, tym bardziej nam się to opłaca. Jeżeli odsuniemy w czasie przejście na emeryturę i zaczekamy z wnioskiem, to świadczenie będzie wyższe.

– Na konsultacje do doradców emerytalnych w inspektoracie  w Oświęcimiu od 3 do 28 lipca zgłosiły się 632 osoby  z czego 97 poprosiło o wyliczenie prognozowanej emerytury – dodaje Bożena Bielawska.

Przypominamy, że wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można  składać od 1 września 2017 roku.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . .
. . .
.
Archiwa