Chińska delegacja w Miejscu Pamięci Auschwitz

0 Paweł Wodniak  |   Fakty  |   17 lipca 2017

W Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau wizytę złożyła chińska delegacja. Politycy obejrzeli znaczną część ekspozycji.

Liderem delegacji był Zhang Dejiangp Przewodniczący Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Chińskiej Republiki Ludowej.

Goście obejrzeli m.in. bloki 2. i 3., przedstawiające warunki, w jakich przetrzymywani byli więźniowie, blok 4 poświęcony zagładzie Żydów, gdzie znajdują się m.in. model komory gazowej i krematorium II z Birkenau, puszki po Cyklonie B, a także włosy obcięte pomordowanym.

– W bloku 5. goście zobaczyli osobiste przedmioty rabowane przez esesmanów ofiarom, które odnaleziono w magazynach zaraz po wyzwoleniu obozu. To, między innymi, buty, walizki, okulary, szczotki, czy naczynia kuchenne – mówi Bartosz Bartyzel, rzecznik Muzeum.

Delegacja zwiedziła również budynek pierwszej komory gazowej i krematorium w Auschwitz I. Przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11. Zhang Dejiang złożył wieniec i oddał hołd ofiarom obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

– Nigdy nie powinniśmy zapominać rzeczy poczynionych przez faszystowskich wrogów – napisał Zhang Dejiang w muzealnej księdze pamiątkowej.

– W ostatnich latach liczba odwiedzających Miejsce Pamięci z Chin systematycznie rośnie. W ubiegłym roku było to ponad 12 tysięcy osób – podsumowuje Bartosz Bartyzel.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
KalendariumArchiwa