Baskowie zasadzili Dąb Wolności w Oświęcimiu

0 Paweł Wodniak  |   Fakty  |   21 kwietnia 2017

Delegacja z Kraju Basków gościła przez dwa dni w Oświęcimiu. Zwiedzili Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau, a w mieście zasadzili Dąb Wolności.

Do grodu nad Sołą przyjechali Inigo Urkullu Renteria, prezydent Kraju Basków, Ana Otaduy Biteri, przewodnicząca Parlamentu Prowincji Biskaia, Enrique de Villamor, prezes Stowarzyszenia dla Tradycji i Kultury Europejskiej, politycy różnych partii i grupa młodzieży.

Goście zwiedzili miasto i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Byli też w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży, Muzeum Zamek i w Centrum Żydowskim. Baskijska młodzież odwiedziła swoich rówieśników w gimnazjalnej Dwójce.

Baskowie nie urywali, że duże wrażenie zrobiło na nich spotkanie z Bogdanem Bartnikowskim, byłym więźniem KL Auschwitz o numerze obozowym 192731.

Wizytę w Oświęcimiu zakończyła konferencja w Miejskiej Bibliotece Publicznej „Europa po doświadczeniach Guerniki i Auschwitz” – mówi Katarzyna Kwiecień z Urzędu Miasta Oświęcim.

Guernika to pierwsza historyczna stolica Kraju Basków. W 1937 roku zbombardował je Legion Condor z niemieckiego korpusu ekspedycyjnego Luftwaffe, wspierającego generała Francisco Franco. 26 kwietnia minie 80 lat od tej tragedii.

Goście i gospodarze w nowym parku na Zasolu wspólnie zasadzili Dąb Wolności pochodzący z Guerniki.

– Ten dąb symbolizuje godność ludzką. To wartość, którą należy bronić, szanować i promować. Sadzimy drzewo z Guerniki wspólnie, chcąc wyrazić nasze zobowiązanie do tworzenia lepszego świata, który będzie szanował życie, godność i prawa wszystkich ludzi – ocenił Inigo Urkullu Renteria prezydent Kraju Basków.

– Sadzonka historycznego dębu Wolności z Guerniki, miasta podobnie, jak Oświęcim, boleśnie naznaczonego przez historię jest naszym głosem w walce o poszanowanie godności ludzkiego życia, o tolerancję dla innych, niezależnie od wyznawanej religii, koloru skóry czy przekonań – stwierdził z kolei Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . .
. . .
.
Archiwa