Reklama
23 czerwca 2026, wtorek
157 wielbicieli szachów w Oświęcimiu - FOTO
- Inne dyscypliny
- 7 lutego 2016
- 09:06
Reklama
Rekordowa liczba, bo aż 157 uczestników usiadło do gry w szachy w turnieju zorganizowanym w Miejskiej Bibliotece Publicznej Galerii Książki w Oświęcimiu. Najmłodszą uczestniczką turnieju była 6-letnia Nadia.
Równolegle rozegrano dwa turnieje, pierwszy ogólnodostępny w kategorii OPEN z dodatkowymi klasyfikacjami do lat 16, 14 i 12 i drugi dla najmłodszych szachistów z osobnymi klasyfikacjami do lat 11 i 8. Szachiści rozegrali 7 rund po 15 minut dla zawodnika.
W ogólnodostępnej kategorii wystartowało 86 zawodników z różnych stron Polski i świata, m.in. z Katowic, Chorzowa, Rybnika, Krakowa, Wieliczki, Opola, Bielska-Białej, Trzebini, Kielc i Częstochowy. Na turnieju gościł także zawodnik z Montrealu. Zwyciężył Piotr Mucha z Klubu Szachowego Hetman Katowice.
- Dobrze wypadli również oświęcimianie, wśród nich najlepiej: Janusz Jasak, Eugeniusz Czyż, Krzysztof Bartuś i Wojciech Matusiak – relacjonują organizatorzy. - Ten ostatni swoją przygodę z szachami zaczynał kilka lat temu w MDK. Wśród juniorów do lat 14 inny wychowanek MDK Tomasz Musiał zajął 3. miejsce.
W kategorii do lat 8 i 11 wystartowało 71 zawodników. Wśród szachistów do lat 11 zwyciężył Dominik Kubica z Bielska-Białej, a do lat 8 Mateusz Macura z Goleszowa. W tej kategorii dobrze wypadli młodzi oświęcimianie, którzy godnie rywalizowali ze swoimi rówieśnikami z dużo większym doświadczeniem turniejowym.
Najlepszymi młodymi szachistami z Oświęcimia byli wychowankowie MDK - w kategorii do lat 8 Eryk Bernaś, Filip Stojanowski, Benedykt Paluch; w kategorii do lat 11: Wojciech Baranowski, Natalia Klęczar, Kacper Kantyka, Lena Pająk.
- Kilka lat temu dwaj miłośnicy sportu wpadli na pomysł zorganizowania w Oświęcimiu poważnego turnieju szachowego, który zgromadziłby szachistów z Oświęcimia i okolic - opowiada Katarzyna Musiał, współorganizatorka turnieju. - Tymi zapaleńcami byli Tomasz Kantyka, propagator sportu szachowego w Oświęcimiu, instruktor Młodzieżowego Domu Kultury, oraz Stanisław Biernat, prezes Oświęcimskiego Stowarzyszenia Sportu Amatorskiego.
Zaprosili do współpracy Martina Surmana, sędziego szachowego i organizatora wielu turniejów w szachy.
- Wydawało się, że zadanie, jakie sobie postawili, było niemożliwe do realizacji. Tego typu turnieje organizowane są w miastach o bogatych tradycjach szachowych, przez prężnie działające kluby szachowe - dodaje Katarzyna Musiał. - Oświęcim raczej nie ma takiej tradycji. Tę tendencję przełamywał Tomasz Kantyka, prowadząc w MDK zajęcia szachowe dla dzieci i młodzieży.
Od kilku lat można zobaczyć amatorów królewskiej gry spotykających się na nieformalnie rozgrywanych partiach w Galerii Książki w Oświęcimiu.
Sobotni turniej zgromadził rekordową liczbę 157 wielbicieli szachów. Ta liczba przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów i pokazuje, że Oświęcim jest już rozpoznawalny na mapie turniejów szachowych.
Równolegle rozegrano dwa turnieje, pierwszy ogólnodostępny w kategorii OPEN z dodatkowymi klasyfikacjami do lat 16, 14 i 12 i drugi dla najmłodszych szachistów z osobnymi klasyfikacjami do lat 11 i 8. Szachiści rozegrali 7 rund po 15 minut dla zawodnika.
W ogólnodostępnej kategorii wystartowało 86 zawodników z różnych stron Polski i świata, m.in. z Katowic, Chorzowa, Rybnika, Krakowa, Wieliczki, Opola, Bielska-Białej, Trzebini, Kielc i Częstochowy. Na turnieju gościł także zawodnik z Montrealu. Zwyciężył Piotr Mucha z Klubu Szachowego Hetman Katowice.
- Dobrze wypadli również oświęcimianie, wśród nich najlepiej: Janusz Jasak, Eugeniusz Czyż, Krzysztof Bartuś i Wojciech Matusiak – relacjonują organizatorzy. - Ten ostatni swoją przygodę z szachami zaczynał kilka lat temu w MDK. Wśród juniorów do lat 14 inny wychowanek MDK Tomasz Musiał zajął 3. miejsce.
W kategorii do lat 8 i 11 wystartowało 71 zawodników. Wśród szachistów do lat 11 zwyciężył Dominik Kubica z Bielska-Białej, a do lat 8 Mateusz Macura z Goleszowa. W tej kategorii dobrze wypadli młodzi oświęcimianie, którzy godnie rywalizowali ze swoimi rówieśnikami z dużo większym doświadczeniem turniejowym.
Najlepszymi młodymi szachistami z Oświęcimia byli wychowankowie MDK - w kategorii do lat 8 Eryk Bernaś, Filip Stojanowski, Benedykt Paluch; w kategorii do lat 11: Wojciech Baranowski, Natalia Klęczar, Kacper Kantyka, Lena Pająk.
- Kilka lat temu dwaj miłośnicy sportu wpadli na pomysł zorganizowania w Oświęcimiu poważnego turnieju szachowego, który zgromadziłby szachistów z Oświęcimia i okolic - opowiada Katarzyna Musiał, współorganizatorka turnieju. - Tymi zapaleńcami byli Tomasz Kantyka, propagator sportu szachowego w Oświęcimiu, instruktor Młodzieżowego Domu Kultury, oraz Stanisław Biernat, prezes Oświęcimskiego Stowarzyszenia Sportu Amatorskiego.
Zaprosili do współpracy Martina Surmana, sędziego szachowego i organizatora wielu turniejów w szachy.
- Wydawało się, że zadanie, jakie sobie postawili, było niemożliwe do realizacji. Tego typu turnieje organizowane są w miastach o bogatych tradycjach szachowych, przez prężnie działające kluby szachowe - dodaje Katarzyna Musiał. - Oświęcim raczej nie ma takiej tradycji. Tę tendencję przełamywał Tomasz Kantyka, prowadząc w MDK zajęcia szachowe dla dzieci i młodzieży.
Od kilku lat można zobaczyć amatorów królewskiej gry spotykających się na nieformalnie rozgrywanych partiach w Galerii Książki w Oświęcimiu.
Sobotni turniej zgromadził rekordową liczbę 157 wielbicieli szachów. Ta liczba przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów i pokazuje, że Oświęcim jest już rozpoznawalny na mapie turniejów szachowych.