Kliknięciem w Internecie rozświetlisz lampki na jego domu

0 Marcin Cichowski  |   Fakty,Styl życia  |   26 grudnia 2016

Internauci mogą zdalnie sterować świątecznymi światełkami w prywatnym domu w Oświęcimiu. Teraz sami możecie włączać iluminacje codziennie od godziny 16 – TUTAJ.


Krzysztof Styc, uczeń Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu wraz z Tomaszem Sironiem, studentem Mechatroniki na Politechnice Lubelskiej zrealizowali projekt sterowanie24.pl – światełka sterowane przez internet. Pomysł, by sterować światełkami przez Internet, pojawił się w głowie Tomasza Sironia w 2011 roku.

– Zawsze interesowałem się elektroniką. Bawiłem się sterowaniem światełkami przez komputer. W pewnym momencie zacząłem się zastanawiać, dlaczego nie mogliby na tym skorzystać internauci – mówi pasjonat nauki oraz student trzeciego roku mechatroniki na Politechnice Lubelskiej.

Oprócz Tomasza Sironia w projekt zaangażowani są Przemysław Kasza, Mateusz Józefczyk, Wiktor Jezioro i Krzysztof Styc. To ten ostatni zaoferował swoją pomoc, dzięki czemu projekt nabrał rozpędu. W tym roku udostępnił również swój dom w Oświęcimiu.

– Krzysztof zajmuje się stroną internetową oraz transmisją, moja działka to elektronika i koordynowanie projektu. Dzielimy się zadaniami – mówi Siroń.

Projekt zdobywa coraz większą popularność, największy ruch został zanotowany rok temu. Od 18 grudnia do 31 stycznia na stronie sterowanie24.pl odnotowano ponad 140 tysięcy wyświetleń. W sumie odwiedziło ją 35 tysięcy unikalnych użytkowników.

Oprócz polskich internautów, strona była chętnie odwiedzana m.in. przez mieszkańców Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii i Stanów Zjednoczonych.

Jak to działa?    

– Mamy sterowniki i własnoręcznie zaprojektowane karty przekaźnikowe Wi-Fi. Karta łączy się z serwerem za pośrednictwem sieci Wi-Fi, następnie pobiera z niego stany, załącza i wyłącza konkretny przekaźnik.

Na stronie sterowanie24.pl można sterować różnymi iluminacjami. Oświetlenie choinki i balustrady Krzyśka dostępne codziennie od godziny 16 do 1 w nocy.

Dzięki transmisjom można na bieżąco oglądać, jak na klikanie reagują iluminacje. Transmisja wprowadza opóźnienia, wahają się od dwóch do nawet 20 sekund.

We wrześniu grupa odpowiedzialna za sterowanie24.pl wygrała w konkursie na najciekawszy projekt urządzenia elektronicznego organizowanym przez firmę Kradex. W finale znaleźli się z Kamilem Wrońskim, najmłodszym studentem w Polsce.

Zapraszamy do włączania iluminacji codziennie od godziny 16 na stronie http://sterowanie24.pl/krzysiek

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Archiwa