Wystawa malarstwa Jerzego Omelczuka

0 Marcin Cichowski  |   Kultura i rozrywka  |   9 października 2017

Wystawę prac Jerzego Omelczuka można oglądać od 3 do 27 października w Domu Kultury w Przeciszowie. Fakty Oświęcim sprawują patronat medialny nad tym kulturalnym wydarzeniem.

Jerzy Omelczuk urodził się w 1957 roku w Siemiatyczach, z dziecięcym porażeniem mózgowym.

Już w dzieciństwie zaczął malować ustami. Jego nauczycielami są Andrzej Grzelachowski, polski plastyk i Danuta Kaniewska. Najczęściej maluje olejem. Jako najdłużej malujący artysta z Polski, został członkiem Światowego Związku. W roku 2001 otrzymał z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczenie „Zasłużony działacz kultury”.

Do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami należy od 1982 roku. Z Wydawnictwem „Amun” współpracuje od początku jego działalności – od roku 1993.

Jerzy Omelczuk o sobie

Od 3 do 27 w Domu Kultury w Przeciszowie można oglądać wystawę prac Jerzego Omelczuka. Fakty Oświęcim sprawują patronat medialny nad tym kulturalnym wydarzeniem.

Jerzy Omelczuk. Fot. Zbiory prywatne

Inspiruje mnie wszystko – nawet rozmowa z innym człowiekiem. Nie mam swojego ulubionego tematu. Wciąż poszukuję czegoś nowego. Zresztą nawet wielcy także poszukiwali. Nie określiłem, jaką sztukę mam tworzyć. Wiem, że wciąż się rozwijam.

To jest moje życie. Nie potrafiłbym bez tego żyć. Staram się powiedzieć wszystko za pomocą obrazu. Malując obraz dla kogoś, wkładam w to siebie. Maluję już prawie 30 lat. To moja pasja. Z tego żyję i tym żyję.

Kiedy sprzedaję obraz, czuję się, jakbym tracił kawałek siebie samego. Nie potrafię tego oddzielić. Pasjonuję się sylwetkami prezydentów naszego kraju. Dotychczas nikt jeszcze nie namalował ich portretów, więc zrobiłem to pierwszy. Dużo znaczy dla mnie jako twórcy, że były eksponowane w gmachu Sejmu RP.

11 września 2001

Reaguję żywo na to, co się wokół mnie dzieje. 11 września 2001 roku odbił się tak mocno w mojej psychice, że stworzyłem 8 obrazów pt. „Tragedia w Nowym Jorku”. Cykl ten został poświęcony tym, którzy zginęli. Ostatni cykl, jaki stworzyłem, to Moja Wielkopolska, 21 obrazów poświęconych zabytkom Wielkopolski. Jesienią 2003 r. zakończyłem malować kolejny cykl, pt. Trylogia Henryka Sienkiewicza według zdjęć Jerzego Hoffmana pod tym samym tytułem.

Światowy Związek Artystów Malujących Ustami i Nogami

Przynależność do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami to dla mnie ogromne wyróżnienie. Włożyłem wiele wysiłku i zrobiłem wszystko, żeby do tego dojść.

Jerzy Omelczuk maluje pejzaże, ludzi, zwierzęta, sceny rodzajowe i wyobrażone. Różnorodne tematy przeplatają się i pojawiają jako efekt kontemplacji świata. Obrazy stają się syntezą doświadczeń artysty, zarówno tych formalnych jak i życiowych. Jest w nich zawarta prawda o przeżywanym czasie, jego radościach i lękach.

Komentarz wydarzeń

Prace Omelczuka bywają komentarzem do aktualnych wydarzeń albo burzliwych przemian. Malarstwo portretowe zajmuje ważne miejsce w twórczości Jerzego Omelczuka. Artysta sportretował bardzo wielu ludzi mu bliskich, ważnych dla niego samego lub dla nas wszystkich. Malował również osoby, które odegrały doniosłą rolę w naszej historii czy w życiu współczesnym.

 

Od 3 do 27 w Domu Kultury w Przeciszowie można oglądać wystawę prac Jerzego Omelczuka. Fakty Oświęcim sprawują patronat medialny nad tym kulturalnym wydarzeniem.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. .
. .
.
Archiwa