Przygrywka przed TLFO: “Przystanek Wolność” w Planet Cinema

0 Marcin Cichowski  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   11 czerwca 2018

Projekcja trzech fenomenalnych filmów i kameralny koncert w bluesowo-rockandrollowej stylistyce na “Przystanku Wolność” poprzedzającym tegoroczny Tauron Life Festival Oświęcim.

Kino wolnościowe to ważny element budujący atmosferę i przekaz całego festiwalu. W tym roku po raz kolejny organizatorzy zapraszają na specjalne pokazy filmów poruszających tę tematykę.

Pierwszym filmem, którego projekcja odbędzie się 11 czerwca o 18:00, jest “Zniewolony. 12 Years a Slave”. To ekranizacja wstrząsającej historii, która wydarzyła się naprawdę. Salomon Northup urodził się na północy jako wolny czarnoskóry człowiek, został jednak uprowadzony i sprzedany na południu Stanów Zjednoczonych, gdzie wciąż panowało niewolnictwo. Mimo traumatycznych doświadczeń, przez 12 lat walczył o odzyskanie wolności. Film został nagrodzony m.in. Złotym Globem i trzema Oscarami, w tym za najlepszy film.

Fuocoammare. Ogień na morzu” to francusko-włoska produkcja poruszająca temat bardzo aktualny i wzbudzający wiele emocji. Pokazuje życie na Lampedusie, włoskiej wyspie, której populacja w ciągu roku zwiększyła się o 150 tysięcy uchodźców. Reżyser nie próbuje oceniać ich postaw, tak jak nie ocenia postaw autochtonów, a jedynie przybliża i zestawia ze sobą problemy jednych i drugich. Obraz doceniło m.in. jury festiwalu Berlinale, które przyznało mu Złotego Niedźwiedzia; film otrzymał także nominację do Oscara. Seans odbędzie się 12 czerwca o 18:00.

Podczas ostatniego pokazu zobaczymy “Klub Jimmy’ego”. To film o wolności do czegoś – do wyrażania poglądów, do własnych wyborów i własnego stylu życia. Dziś wydaje się to proste, ale jeszcze w pierwszej połowie XX wieku, w niedalekiej Irlandii, nie było to takie oczywiste. Tytułowy klub, w którym młodzież mogła się bawić przy dźwiękach jazzu, ale też rozprawiać o polityce, nie podobał się lokalnemu duchowieństwu. Kto w tym sporze będzie górą, przekonamy się 13 czerwca od 18:00.

Przystanek Wolność” zamknie występ Limboskiego, który odbędzie się zaraz po zakończeniu ostatniego, środowego seansu. Artysta zaczynał karierę od bardzo mu bliskiej estetyki bluesowej, jednak z biegiem czasu wypłynął na szerokie wody muzycznej kreatywności. Wydana w kwietniu płyta “Poliamoria” to przemyślane teksty i dojrzałe dźwięki, dla których inspiracją były berlińskie ulice.

Wstęp na pokazy filmowe i koncert jest bezpłatny, wystarczy odebrać wejściówki w kasie Planet Cinema.

Przystanek Wolność” stanowi swoiste preludium Tauron Life Festivalu Oświęcim, unikatowego wydarzenia, promującego pokój, wolność i porozumienie ponad podziałami na różne sposoby – poprzez muzykę, kino, teatr, sztuki graficzne, działania edukacyjne czy sport. 9 edycja TLFO odbędzie się w dniach 14-16 czerwca.

Bilety do nabycia na stronach www.lifefestival.pl i www.eventim.pl.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
KalendariumArchiwa