II bitwa o Inwałd – FILM, FOTO

0 Marcin Cichowski  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   12 maja 2016

Największe zawody modelarskie w Polsce – EuroCup ESA Air Combat w Inwałd Parku za nami. Po raz kolejny dopisali zarówno zawodnicy, jak i pogoda.

– Dzięki naszej formule zawody maja w zasadzie charakter pikniku rodzinnego -wspomina Marek Rokowski, organizator zawodów. – Dzięki zaangażowaniu sponsorów, bajkowej scenerii otaczającej pole lotów oraz okolicznym parkowym atrakcjom w zabawie mogły brać udział całe rodziny. Piloci mogli wyszaleć się w powietrzu – a ich pociechy pod okiem troskliwych mam, sympatycznie spędzić czas.

Druga edycja zawodów miała swoje perełki programowe:

– dopisali goście z zagranicy, zjawiając się siedmioosobową delegacją pilotów – wraz z rodzinami

– polscy zawodnicy zjawili się w porażająco licznym składzie, dzięki czemu bitwa przejdzie do historii jako najliczniejsze zawody ESA w Polsce (47 pilotów)

– słoneczna pogoda pokazała też swój pazur: mocny wiatr wiejący czasem z prędkością 10m/s sprawiał że pilotowanie lekkich modeli było nie lada sztuką

– duża liczba zderzeń modeli; w powietrzu i z ziemią, była nie lada atrakcją dla publiczności (na szczęście modele budowane są ze specjalnej pianki odpornej na kolizje i bardzo łatwo naprawialnej)

– na zakończenie imprezy, każdy zawodnik otrzymał pamiątkowe upominki a prawie trzydziestu najlepszych otrzymało nagrody rzeczowe

Zwycięzcy zawodów

Kategoria ww2 (modele samolotów z II wojny światowej)
1. Jakub Hanak – (Czechy, Kyjov) – 1654 pkt
2. Wojciech Krajnik -eskadra Kamikadze, Wrocław – 1629 pkt
3. Jacek Owczarczak – ekadra Warszwskie Jastrzębie, Warszawa – 1547 pkt

Kategoria ww1 (modele samolotów z I wojny światowej)
1. Jacek Owczarczak – ekadra Warszwskie Jastrzębie, Warszawa – 1761 pkt
2. Robert Ondrisek – (Czechy, Kyjov) – 1471 pkt
3. Konrad Kwaśnik – ekadra Warszwskie Jastrzębie, Warszawa – 1437 pkt

W zawodach uczestniczyła ogólnopolska grupa modelarzy zajmująca się budową modeli oraz organizacją zawodów w ramach formuły Electric Simply Air Combat  (walki powietrzne półmakiet samolotów z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej (konkurencja WW I oraz WWII). Byli też modelarze z Znojmo (Czechy), Zuberec (Czechy).

ESA to nowa lecz dynamicznie rozwijająca się dziedzina modelarstwa lotniczego RC. Małe i lekkie modele wykonane z pianki EPP wzorowane są na oryginalnych konstrukcjach z okresu I i II wojny światowej. Odpowiednio malowane, wyposażone w elektryczne silniki i zdalnie sterowane zapewniają sporo wrażeń w trakcie symulacji walk powietrznych.

Do walki nie stosuje się amunicji, każdy model ciągnie za sobą cienką taśmę z bibuły, którą przeciwnik powinien obciąć śmigłem lub skrzydłem. Długość taśmy 10 metrów zapewnia mocne wrażenia w trakcie ciasnych ewolucji i zbliżania modeli na tak niewielką odległość.

W trakcie walk zdarzają się widowiskowe kolizje, które zwyczajowo przez zgromadzoną publiczność nagradzane są brawami.

Zawody to jednak nie tylko rywalizacja i widowiskowe akrobacje dla publiczności, to przede wszystkim test umiejętności pilotów, sprawdzenie ich wzrokowo-ruchowej koordynacji, zdolności panowania nad modelem w nierzadko trudnych, wietrznych warunkach. To także sprawdzenie zdolności opanowania własnych emocji, koncentracji i skupienia w prowadzeniu zdalnie sterowanego modelu a także strategia i konieczność przewidywania ruchów swoich przeciwników.

Jak w prawdziwej bitwie do zwycięstwa potrzeba odrobiny szczęścia aby uniknąć kolizji i być odrobinę szybszym od swojego rywala. Pokonani w jednej walce szukają swojej szansy w kolejnej choć pole bitwy często usiane jest „zestrzelonymi” maszynami. Zawody i prezentacja modeli – to również przywołanie sporej dawki historii podanej w bardzo atrakcyjnej dla odbiorców formie.

Zawody rozgrywane są w ramach Pucharu Polski – a od tego roku, we współpracy z Czechami i Słowakami, w ramach Pucharu EuroCUP.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. .
. . .
.
Archiwa