TS Hejnał Kęty obchodzi wielki jubileusz – FOTO

Redakcja eFO  |   Fakty,Piłka nożna  |   30 sierpnia 2021 16:54

To wyjątkowy rok dla kęckiego Hejnału. Sto lat temu, w sierpniu 1921 roku grupa działaczy utworzyła Towarzystwo Sportowe Hejnał.

Przez ten czas przez klub przewinęło się wielu wspaniałych zawodników i działaczy, którzy bronili barw biało-fioletowych.

„Historię Hejnału można porównać do czterech pór roku: była wiosna (rozkwit talentów, drużyn w różnych dyscyplinach), było lato (sukcesy, awanse), była jesień (zmierzch i szarówka naszych drużyn) i zima (upadki, tragedie sportowe, powodzie). Ale liczymy, że nasz ukochany Klub TS Hejnał Kęty, przez który przewinęło się kilka pokoleń nie tylko kęckiego środowiska, będzie piękniał sportowo i pod względem infrastruktury oraz stanie się perełką naszego kęckiego ogrodu. Bo jak w piosence jest napisane: ‘Jak długo na Wawelu Zygmunta bije Dzwon, tak długo nasz Hejnałek zwyciężał będzie wciąż’.” – możemy przeczytać na jednej z plansz wyjątkowej wystawy, która stanęła na kęckim rynku z okazji jubileuszu. 

Działacze TS Hejnał Kęty 

Postanowili uwiecznić na kartach najważniejsze momenty i osobowości związane z Klubem, by lepiej przybliżyć i zaprezentować je mieszkańcom.

 

 

W ramach uroczystości jubileuszowych rozgrywane są turnieje, mecze piłkarskie, organizowane liczne spotkania. Obchody odbywają się w wielu miejscach Kęt, bo przecież historia Klubu i historia miasta są ze sobą splecione i nierozłączne. Wydano także specjalną publikację pt. „Historia i dziedzictwo. TS Hejnał Kęty. 1921-2021”.

W kościele św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach odbyła się msza św. w intencji działaczy i zawodników Towarzystwa Sportowego Hejnał Kęty, po której zakończeniu złożono wieniec pod pomnikiem św. Jana Kantego na kęckim rynku oraz kwiaty i znicze na grobach byłych zawodników i działaczy TSH. 

Podczas spotkania, które odbyło się w Miejscu Aktywności Mieszkańców uhonorowano medalami osoby zasłużone dla Klubu. Wszyscy zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe odznaczenia. Wspominano minione lata. Dla wielu przybyłych na uroczystość była to okazja do spotkania po 10-15 latach.

„Jestem dumny, że jako prezes dożyłem tych uroczystości i mogę prowadzić wspólnie z kolegami uroczystości 100-lecia TS Hejnał Kęty. Wielu z Was, którzy siedzą tutaj, są prawdziwą historią Klubu. Klubu z ogromnymi tradycjami” – powiedział podczas wydarzenia Jarosław Krystian, prezes Hejnału.

 

 

„Chciałbym, żeby każdy z nas tu siedzących, każdy zawodnik, każdy działacz tego Klubu miał głęboką świadomość tego, co to znaczy być częścią historii. Nie byłoby tych 100 lat, gdyby nie Wy. Bardzo serdecznie Wam wszystkim za to dziękuję. Mam nadzieję że pokolenia docenią te 100 lat działalności i będą kultywować tradycje fair play Klubu „Hejnał”. Dziękuję, że pomimo różnych trudności dotarliście tutaj i możemy wspólnie uczcić tę rocznicę” – mówił prezes Hejnału.

 

 

„Bardzo dziękuję, że przy okazji organizacji jubileuszu pamiętacie o tym, że historia miasta również dla klubu i jego rozwoju ma znaczenie. Oczywiście niezwykle ważne jest to, że ta sportowa, najważniejsza część odbywać się będzie na stadionie. Stadionie, który się zmienia i pięknieje. Może nie tak szybko i nie w takim zakresie, jak byśmy chcieli, ale na obiekcie „Hejnału” budowana jest nowa trybuna na miarę XXI wieku. Ta bryła nawiązująca historycznie do tradycyjnej trybuny „Hejnału”, która jest niezwykle ceniona już nabiera kształtów. To jest prezent od samorządu Gminy, który tworzymy my wszyscy, my i mieszkańcy” – powiedział Krzysztof Jan Klęczar, burmistrz gminy Kęty, który wraz zastępcą Rafałem Ficoniem i wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Kętach Łukaszem Plewniakiem uczestniczyli w jubileuszowych uroczystościach.

„Stworzyliście nie setkom, ale tysiącom takim jak ja możliwość rozwoju. Bo sport, dobrze rozumiany, uczy nie tylko sprawności fizycznej, ale uczy dyscypliny i odpowiedzialności, uczy współzawodnictwa i jednocześnie wzajemnego szacunku, uczy współpracy w grupie. Tego wszystkiego przez te 100 lat działalności Hejnału mogli doświadczać zawodnicy i zawodniczki. Dzięki właśnie Wam tu obecnym, paniom i panom, ja z tego miejsca w imieniu samorządu Gminy Kęty kłaniam się Wam bardzo nisko” – zwrócił uwagę burmistrz.

 

 

„Dziękuję za te wszystkie lata, które spędziliście na boiskach, na halach, na matach, reprezentując Hejnał Kęty i gminę Kęty. Dziękuję bardzo serdecznie za niezwykłą wiedzę, ciepło i życzliwość, jakie ofiarowaliście waszym wychowankom – zaznaczył. – Jest mi bardzo miło, że mam przyjemność wypełniać obowiązki burmistrza i gospodarza tej Gminy w roku jubileuszowym. Dziękuję również za niezwykłą determinację działaczom Klubu w walce o zachowanie tradycji Hejnału oraz trud organizacji jubileuszu” – dodał Klęczar.

Jak czytamy na kartach historycznych TS „Hejnał”, początki Klubu przypadają na okres po I wojnie światowej. Odzyskanie przez Polskę niepodległości umożliwiło rozwojów życia społecznego we wszystkich dziedzinach, w tym także sportu. Mieszkańcy Kęt spędzali więc sporo wolnego czasu biorąc udział w różnych grach sportowych, szczególnie piłce nożnej. Była to dyscyplina sztandarowa.

 

 

Z kronik klubu:

W 1920 r. w Kętach działały trzy niezrzeszone drużyny piłkarskie: Sokół, Olimpia i Soła. Reprezentowały one dzielnice Kęt i sportowców o różnej klasie społecznej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wówczas towarzyskie zawody, w których udział brały kluby z okolicznych miast. Najciekawsze były jednak pojedynki miedzy miejscowymi drużynami tzw. „derby”. 

W tym samym roku miało jednak miejsce wydarzenie, które zmieniło bieg historii. Działaczom Soły”udało się zorganizować mecz towarzyski  z Cracovią”Kraków, przyszłym mistrzem Polski. 

Spotkanie wywołało wielkie zainteresowanie, i choć zakończyło się zwycięstwem gości uzmysłowiło działaczom drużyn, że przyszłość leży w jednej mocnej drużynie grającej tak pięknie jak „hejnał z wieży Mariackiej”. Słowa te stały się też inspiracją do nazwy Klubu. Kolejnym podawanym powodem była chęć rywalizacji z innymi, wcześniej powstałymi klubami sportowymi z sąsiednich miast.

Latem 1921 roku grupa działaczy utworzyła jednosekcyjny klub o nazwie Towarzystwo Sportowe „Hejnał”. 

Jako barwy przyjęto biało-fioletowe pasy, które obowiązują do dziś.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz nos sylwestrową?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .