Mundiale biało-czerwonych. Wspaniała przeszłość, gorsza teraźniejszość

Materiał sponsorowany  |   Piłka nożna  |   25 października 2021 09:10

Dwa razy trzecie miejsce i tytuł króla strzelców. Reprezentacja Polski na Mistrzostwach Świata zapisała piękne karty w przeszłości. Ale to już tylko wspomnienia. XXI wiek to już zupełnie inna karta historii. Czy będzie kolejny rozdział?

Do tej pory biało-czerwoni ośmiokrotnie uczestniczyli w mistrzostwach świata. Największe sukcesy, to oczywiście brązowe medale na MŚ 1974 i MŚ 1982 roku. Na tym pierwszym turnieju królem strzelców został Grzegorz Lato. Mistrzostwa świata w piłce nożnej, strzelcy – reprezentacja Polski kilkadziesiąt lat temu znaczyła w futbolu bardzo dużo. Teraz kapitan Robert Lewandowski i jego koledzy marzą o samym udziale w mundialu.

Trudne eliminacje, trudne baraże

Na razie droga do tego jest wyboista i wcale nie taka prosta. To było już wiadomo po samym losowaniu grup el. MŚ 2022. Anglia, to przecież finalista Euro 2020 i drużyna, która od lat nie ma najmniejszych kłopotów z awansem na największe imprezy. Węgry, to z kolei bardzo wymagający rywal, a w eliminacjach wyszło, że z formą i skutecznością trafiła Albania. Z tego powodu każdy mecz urastał do rangi kluczowego i nawet drugie miejsce, które oznacza udział w barażach trzeba po prostu solidnie wywalczyć. Remis z Anglią w Warszawie i wygrana w Albanii mocno do tego celu przybliżyły drużynę biało-czerwonych. Aby jednak to przypieczętować i zapewnić sobie rozstawienie w półfinałach baraży, trzeba wygrać z Andorą i co najmniej zremisować z Węgrami w listopadowych spotkaniach. Cel bardzo realny.

Rozczarowujące dekady

Dużo trudniejsza jest jednak ścieżka awansu na mistrzostwa świata w piłce nożnej 2022 z europejskich baraży. Najpierw półfinałowe mecze, a później finałowe mecze zwycięzców i tylko trzy przepustki do Kataru. Nawet, jeśli Polacy będą rozstawieni i wyeliminują pierwszego rywala, to w bezpośrednim starciu w szranki staną bardzo silne reprezentacje. Nie ma co ukrywać, że łatwiej się dostać do mistrzostw Europy niż na MŚ. W XXI wieku jednak polski kibic futbolu niejako przyzwyczajał się do rozczarowań.

W ostatnich 20 latach biało-czerwoni wystąpili na mundialach trzykrotnie. Za każdym razem nie wyszli z grupy. Ba, z dziewięciu łącznie rozegranych meczów wygrali tylko trzy spotkania. Za każdym razem były to ostatnie mecze, które już o niczym nie decydowały. „Mecz otwarcia, mecz o wszystko, mecz o honor” – to właśnie mundialowe występy przyczyniły się do powstania tego sloganu. Dlatego nic dziwnego, że do rangi sukcesu urósł już sam awans. Być może w przyszłości to się zmieni, jeśli zgodnie z planami na Mistrzostwach Świata grać będzie 48 reprezentacji a mistrzostwa odbywać się będą co 2 lata. To jednak przyszłość, a teraźniejszością jest Katar 2022.

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .