Świetny (znowu) Lundin i cud na austriackim lodzie

Andrzej Rzycki  |   Fakty,Hokej  |   15 września 2024 18:56

Austriacki Klagenfurt AC był czwartym, kolejnym rywalem Re-Plast Unii w hokejowej Lidze Mistrzów. Teraz w tych rozgrywkach nastąpi przerwa. Mistrzowie Polski powrócą do tych rozgrywek 9 października.

Klagenfurt AC, który był dzisiejszym przeciwnikiem biało-niebieskich to aktualny wicemistrz Austrii. Pierwsza odsłona przebiegała niestety pod wyraźne dyktando gospodarzy. Bolesny dla Re-Plast Unii okazał się też nowatorski przepis stosowany akurat w Lidze Mistrzów (po golu dla zespołu grającego w przewadze, zawodnik odsiadujący karę dalej zostaje na ławce).

Właśnie kiedy bezsensowne wykluczenie złapał Sam Marklund, Austriacy dwukrotnie pokonali Linusa Lunina. A Szwed po raz kolejny ratował w kilku innych przypadkach zespół z Oświęcimia. Szkoda, że z kolei biało-niebieskim nie udało się zrobić użytku z dwóch odsiadek zawodników z Klagenfurtu.

Druga tercja przyniosła po jednym golu dla obu stron, choć Re-Plast Unia z drugich 20 minut mogła „wyciągnąć więcej”. Na początku tej odsłony Anton Holm przegrał pojedynek sam na z bramkarzem, a później goście zmarnowali okres gry w przewadze.

Wreszcie kiedy oświęcimianie mieli o dwóch zawodników więcej na lodzie do siatki trafił Erik Ahopelto. Niestety szybko Klagenfurt odzyskał dwubramkową przewagę. Po dwóch tercjach było zatem 3:1 dla wicemistrzów Austrii.

Na początku ostatniej tercji KAC podwyższył na 4:1 i nikt już nie liczył na to, że Re-Plast Unia przywiezie do Polski choćby punkt. Tymczasem wróciła z kompletem! To była biało-niebieska tercja jaka będzie w mieście nad Sołą wspominana jeszcze bardzo długo. Sygnał do odrabiania strat dał kapitan. A później mieliśmy prawdziwy koncert. Gole wpadały jak na życzenie. I stało się. Jest pierwsza wygrana w Lidze Mistrzów. Olbrzymie brawa za niesamowitą wolę walki i charakter.

Klagenfurt AC – Re-Plast Unia Oświęcim 4:5 (2:0, 1:1, 1:4)
Bramki: 1:0 Bischofberger (Petersen, Hundertpfund) 10.13, 2:0 Hundertpfund 11.32, 2:1 Ahopelto (Heikkinen, Vertanen) 31.26, 3:1 Obersteiner (Hochegger, Petersen) 34.32, 4:1 Maier (Petersen, Unterweger) 42.03, 4:2 Dziubiński (Krzemień) 47.38, 4:3 Olsson Trkulja (Diukov, Marklund) 48.35, 4:4 Karjalainen (Heikkinen, Ahopelto) 50.03, 4:5 Olsson (Karjalainen, Bezuska) 55.55.

Sędziowali: Milan Zrnic, Trpimir Piragic (główni), Davide Mantovani, Gasper Jaka Zgonc (liniowi). Kary: 12 i 6. Widzów 3000.

Re-Plast Unia: Lundin – Bezuska, Diukov, Krzemień, Dziubiński, Olsson – Vertanen, Uimonen, Ahopelto, Heikkinen, Karjalainen – Soederbrg, Ackered, Holm, Olsson Trkulja, Marklund – Prokopiak, Noworyta, Prusak, Galant, Kowalówka. Trener: Nik Zupancić.