Filip Płonka: Nabrałem doświadczenia

Paweł Obstarczyk  |   Hokej  |   18 marca 2020 23:03

Rozmowa z Filipem Płonką, bramkarzem UKH Unia i Re-Plastu Unii Oświęcim.

Jakie były twoje początki z hokejem?

,,Kiedy miałem pięć lat poszedłem na mini hokej. Hokej od razu mi się spodobał. Tak już zostało. Od początku interesowała mnie tylko pozycja bramkarza.”

Pamiętasz, jak to było na początku?

,,Początki były bardzo trudne. Dałem sobie radę, bo miałem wsparcie od Mariusza Jakubika i Krzysztofa Zborowskiego.”

Przejdźmy przez poszczególne etapy twojego rozwoju sportowego. Zacznijmy od mini hokeja.

,,Wtedy uczyłem się podstaw w tym jazdy na łyżwach. To był czas pierwszych wyjazdów na turnieje.”

Mikrusy, żacy młodsi starsi.

,,Graliśmy w lidze. Dla mnie jako młodego, początkującego hokeisty było to czymś nowym. Od tych grup wiekowych zacząłem odnosić indywidualne sukcesy.”

Młodzicy.

,,Rozpoczęła się poważna rywalizacja. Grałem w moich pierwszych mistrzostwach. Zdobyliśmy srebrny medal, a ja zostałem uznany najlepszym bramkarzem Polski.”

Juniorzy młodsi.

,,W tym okresie zdobyliśmy brązowy medal Mistrzostw Polski i po raz kolejny zostałem uznany najlepszym bramkarzem Polski.”

Rozgrywki I Ligi.

,,Występowałem tam regularnie i nabierałem doświadczenie.”

Jak ocenisz występ twojej drużyny w tym sezonie?

,,Jestem zadowolony z kolegów, bo wiem ile pracy i serca w to wszyscy włożyliśmy. Pozostał niedosyt, bo liczyliśmy na coś więcej, zwłaszcza po wyjściu z pierwszego miejsca z grupy. Jesteśmy jednak zadowoleni z brązowego medalu, ponieważ jest wywalczony i smakuje lepiej niż srebro.”

Jak ocenisz swoje występy w zakończonym niedawno sezonie?

,,Nie był to mój najlepszy sezon. Były jednak jego plusy. Nabrałem dużo doświadczenia i pewności siebie przez treningi z seniorami i mecze I ligi.  Jestem zadowolony z tego sezonu,  widzę, że robię postępy.”

Jak czułeś się na meczach Re-Plastu Unii?

,,Byłem obecny na każdym meczu, ponieważ tak samo jak inni należę do tego zespołu. Nie przebieram się, ale zawsze pomagam kolegom, jeżeli tego potrzebują.”

Zagrałeś w lidze. Czułeś presje? Kibiców było na pewno więcej niż  na meczach juniorów.

,,Presja była odczuwalna, ponieważ na meczach juniorskich liczba osób na trybunach jest bardzo niska. Wychodząc na mecz skupiam się na swojej pracy, która mam wykonać. Czuję jednak wsparcie od starszych i bardziej doświadczonych kolegów z zespołu. To mi pomaga.”

Wolałbyś być drugim bramkarzem w lepszym klubie, czy pierwszym w dużo słabszym zespole?

,,Myślę, że pierwszym w słabszym klubie. Wtedy zawsze jest się w rytmie meczowym i z każdym spotkaniem nabiera się pewności siebie. Jeżeli  jest się drugim i się nie gra to pewność siebie spada.”

Co czujesz, gdy jesteś powoływany na zgrupowania reprezentacji Polski?

,,Przede wszystkim zaszczyt i dumę za to ze mogę reprezentować nasz kraj i grać z orzełkiem na piersi. Czuje satysfakcję z tego, że ciężka praca, którą wykonuje, przynosi efekty w postaci powołania.”

A jak wspominasz czas zgrupowań?

,,Wspominam bardzo dobrze. Z chłopakami z kadry znam się od kilku lat. Gramy ze sobą już jakiś czas. Równie dobrze układa mi się praca z trenerami reprezentacji.”

Czym dla ciebie jest UKH Unia Oświęcim?

,,Myślę, ze jako klub otworzył mi drzwi do seniorskiego hokeja, za co bardzo dziękuje. Stworzył mi warunki do tego, abym mógł pogodzić treningi z nauką.”

Czy to, że jesteś w klasie sportowej pomaga ci?

,,Oczywiście. Dużo pomaga mi to, że szkołę mamy ułożoną pod treningi.”

Udaje ci się pogodzić obowiązki szkolne ze sportowymi?

,,Łączenie treningów ze szkoła już nie sprawia mi trudności, ponieważ funkcjonuje tak od pierwszej klasy szkoły podstawowej.”

Sądzę, że odpowiedź na pytanie o to, czy wiążesz przyszłość z hokejem jest oczywista.

,, Tak wiąże przyszłość z hokejem. W przyszłym sezonie, jeżeli trener mi zaufa, to chciałbym nadal występować w barwach Re-Plastu Unii Oświęcim.”

Na którym bramkarzu się wzorujesz?

,,Od początków pracy w Michalem Fikrtem jego styl bronienia był mi bardzo bliski. Inni bramkarze mówią mi, że poruszam się w bramce jak on. Od tego sezonu bardzo dużo patrzę na styl bronienia Clarka. Codziennie ucze się od niego nowych rzeczy.”

Czy nauczyciele i trenerzy zadbali o to, byście nie nudzili się w przerwie szkoły i rozgrywek?

,,Nauczyciele dają nam bardzo dużo zadania przez mobi dziennik. Zajmują nam one większość dnia. Co do treningów to staram się trenować indywidualnie.”

Wymuszona przerwa chyba nie działa na was pozytywnie?

,,Działa na nas bardzo źle, ponieważ każdy jest przyzwyczajony do aktywnego trybu życia. Ta przerwa nam to uniemożliwia.”

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Warning: The account for faktyoswiecim needs to be reconnected.
Due to Instagram platform changes on March 31, 2020, this Instagram account needs to be reconnected to allow the feed to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa