Złoto dla zuchwałych? Złoto dla ambitnych – FOTO

Andrzej Rzycki  |   Fakty mocno sportowe  |   13 lipca 2024 12:07

Aż po trzy złote medale mistrzostw Europy w pływaniu sięgnął Sławomir Formas. Mieszkaniec podoświęcimskich Babic jest nauczycielem i zarazem trenerem pływania w Gilowicach.

Sławomir Formas uczy pływania w Międzyszkolnym Uczniowskim Klubie Sportowym Gilus. Tytuły mistrza Starego Kontynentu wywalczył w stylu klasycznym kategorii masters. Kiedyś zawodnik, a dziś łączy pracę z pasją. Ustanawia nowe rekordy Polski w kategorii 55-59 lat.

Podczas mistrzostw Europy na długim basenie (kategoria masters) w Belgradzie nie tylko wywalczył trzy złote krązki, ale i ustanowił trzy rekordy kraju. Tak było na 50 metrów (0.30,88), „setkę” (1.08,93) i 200 metrów stylem klasycznym (2.37,04).

Sławomir Formas wymazał w Belgradzie stare rekordy życiowe ustanowione podczas mistrzostw Polski mastersów w Lublinie. Tam zdobył tytuł najlepszego zawodnika. Podobnie było w Katowicach, gdzie rywalizował w Otwartych Mistrzostw Śląska Masters i Pucharze Polski. W punktacji generalnej zajął drugie miejsce.

Ma w swoim dorobku także okazały puchar dla najlepszego zawodnika Międzynarodowych Mistrzostw Słowacji mastersów w Żylinie. Marzeniem Sławomira Formasa jest start w przyszłorocznych mistrzostwach świata w Singapurze.