Oskary Sportowe Gminess 2009

Paweł Wodniak  |   Fakty mocno sportowe  |   4 grudnia 2009 16:42
Udostępnij
Jarosław Wilczyński odebrał w I edycji nagrodę za projekt Ostrowiec Świętokrzyski miastem sportu i rekreacji. Fot. Organizator.

Kilkudziesięciu spośród najwybitniejszych sportowców Europy uświetni przyszłoroczną galę przyznania Oskarów Sportowych Gminess 2009, II edycji konkursu, który w zeszłym roku entuzjastycznie przyjęto w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej edycji można przesyłać do 15 stycznia 2010 roku.

Już I edycja konkursu pokazała, jak bardzo oczekiwano na tego rodzaju inicjatywę. Organizatorom udało się pozyskać poparcie wielu znamienitych osób polskiego życia publicznego, żeby wymienić choćby profesora Władysława Bartoszewskiego czy kompozytora Jana A. P. Kaczmarka. Także sportowcy, w tym wielu mistrzów olimpijskich, wyraziło swoje gorące poparcie dla nowego projektu.

Patronat nad konkursem objął wicemarszałek Senatu RP – Marek Ziółkowski, który obecnie czynnie bierze udział w organizacji II edycji Oskarów Sportowych Gminess oraz towarzyszącej jej konferencji międzynarodowej – ?Dialog poprzez sport?.

Głównym celem konkursu Oskary Sportowe Gminess jest uhonorowanie najlepszych jednostek samorządowych, osób fizycznych, klubów, ośrodków, lig, słowem wszystkich tych, którzy amatorsko lub profesjonalnie zajmują się uprawianiem, promowaniem i organizowaniem wydarzeń o charakterze sportowym, rekreacyjnym i turystycznym. Konkurs jest punktem wyjścia, mającym spowodować autentyczną rewolucję w zakresie podejścia Polaków do kwestii zdrowia fizycznego. Zachęca do zmiany trybu życia – na aktywny, zdrowy, ciekawszy.

Konkurs ma być także szansą dla młodych, utalentowanych sportowców, drogą, dzięki której wejdą na szczyt i jednocześnie odnajdą się w świecie współczesnego sportu. Wreszcie konkurs Oskary Sportowe Gminess ma pokazać nam i innym krajom, jak wiele w Polsce ciekawego się dzieje i zmienia. Na lepsze.
W konkursie biorą udział gminy: wiejskie, wiejsko-miejskie miejskie, miasta oraz powiaty i aglomeracje (Warszawa, Łódź, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Katowice).

Kategorie konkursowe podzielone są na 5 grup: sport; turystyka i rekreacja; inwestycja i sponsoring; promocja, fotografia, reportaż oraz amatorski, profesjonalny zespół, klub, liga. Od tego roku, w pierwszym etapie Oskarów Sportowych Gminess, konkurują ze sobą te same jednostki samorządowe, np. gminy wiejskie tylko z gminami wiejskimi. Najlepsze realizacje otrzymają nominację i ubiegać się będą – już na równi z pozostałymi jednostkami – o główną nagrodę w danej kategorii – statuetkę Oskarów Sportowych Gminess.

Do konkursu kwalifikują się projekty zrealizowane w terminie od 1 stycznia do 31 grudnia 2009 roku. Wyjątkiem jest kategoria z grupy III – inwestycja sportowa. Tutaj brane są pod uwagę przedsięwzięcia ukończone w latach 2000 – 2009.

Zgłoszenia wraz z projektem przyjmowane są do 15 stycznia 2010 roku, a oficjalna gala konkursowa, połączona z konferencją ?Dialog poprzez sport?, odbędzie się w marcu przyszłego roku. W skład jury, którego pełną listę organizator przedstawi do 31 grudnia, wejdą przedstawiciele poszczególnych Urzędów Marszałkowskich RP oraz osobistości polskiego sportu, postaci życia publicznego i eksperci w zakresie marketingu sportowego. Na stronie organizatorów konkursu, pod adresem www.gminess.pl, znajduje się regulamin  oraz formularz zgłoszeniowy, który można wypełnić on-line, bądź też ściągnąć w formacie pdf i wypełniony przesłać za pośrednictwem poczty tradycyjnej.

Kiedy w zeszłym roku pomysłodawcy konkursu rozesłali do polskich gmin, powiatów i miast zaproszenia do udziału w konkursie, wierzyli w sukces. Nie spodziewali się jednak, że zainteresowanie będzie tak duże. I to już podczas I edycji. Tymczasem z całej Polski napłynęło ponad 300 zgłoszeń. Spośród nich jury wybrało 14 realizacji, za które ich inicjatorzy odebrali statuetkę Oskara Sportowego Gminess.
Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 25 marca tego roku, w siedzibie Senatu RP. Po raz pierwszy izba wyższa polskiego parlamentu otworzyła swoje podwoje dla imprezy o takim charakterze.

Galę uświetnili swoją obecnością wicemarszałek Marek Ziółkowski oraz minister sportu i turystyki Mirosław Drzewiecki. Zresztą tego dnia przyjechali do senatu nie tylko zwycięzcy, ale także wielu ambasadorów i przyjaciół konkursu Oskary Sportowe Gminess. Wśród nich znaleźli się kompozytor Jan A. P. Kaczmarek, rektor Akademii Teatralnej w Warszawie Andrzej Strzelecki oraz wielu wybitnych polskich sportowców, m.in.: Andrzej Supron, Leszek Blanik, Janusz Gortat, Ryszard Szurkowski.

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .