Miała prawie dwa promile alkoholu. Siedziała na ławce z dzieckiem

Jola Wodniak  |   Fakty,Na sygnale  |   11 października 2024 10:43
Udostępnij

28-letnia matka w nocy siedziała z niespełna dwuletnim synem na ławce. Kobieta miała 1,9 promila alkoholu we krwi.

W nocy z 9 na 10 października 2024 roku, około godziny 1, policjanci z Oświęcimia podjęli interwencję wobec 28-letniej kobiety, która będąc pod wpływem alkoholu, przebywała ze swoim niespełna dwuletnim dzieckiem na terenie osiedla Chemików.

„Zgłoszenie na numer alarmowy 112 wpłynęło od mieszkańca Oświęcimia, który zauważył nietrzeźwą parę siedzącą na ławce przy jednej ze szkół. Obok nich znajdował się wózek z małym dzieckiem” –  tłumaczy aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu.

Po przybyciu na miejsce, policjanci zlokalizowali kobietę i jej towarzysza, 35-letniego mężczyznę, który również był pod wpływem alkoholu. Badanie wykazało, że matka dziecka miała 1,9 promila alkoholu we krwi. Mundurowi zatrzymali kobietę, a jej dziecko przekazali pod opiekę rodziny.

Postępowanie i konsekwencje prawne

Wobec 28-latki zostało wszczęte postępowanie w związku z podejrzeniem narażenia życia i zdrowia dziecka, nad którym sprawowała opiekę. Policja podejrzewa, że kobieta zaniedbała swoje obowiązki opiekuńcze, co może również wskazywać na problem z uzależnieniem od alkoholu. 

„Materiały w tej sprawie trafią do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu, Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, a także do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych” – wyjaśnia policjantka.

Podziękowania za wzorową reakcję

Podziękowania za wzorową postawę należą się anonimowemu mieszkańcowi Oświęcimia, który zgłosił zdarzenie. Dzięki jego szybkiej reakcji, policjanci mogli interweniować i zapewnić bezpieczeństwo dziecku.

Apel o reagowanie na przemoc wobec dzieci

Policja apeluje do wszystkich osób, które są świadkami przemocy lub zaniedbania wobec dzieci, aby natychmiast reagowały. Zgłoszenia można dokonać, kontaktując się z pracownikami socjalnymi, nauczycielami, kuratorami sądowymi lub dzielnicowymi. 

„W sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia należy zadzwonić pod numer alarmowy 112” – dodaje rzeczniczka KPP.

Kampania „Dzieciństwo bez przemocy”
Od 8 października trwa ogólnopolska kampania „Dzieciństwo bez przemocy”, organizowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Kampania potrwa do 19 listopada i jej celem jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci oraz promowanie uważnego rodzicielstwa. Więcej informacji można znaleźć na stronie: Dzieciństwo bez przemocy.

 

Najnowsze realizacje wideo