Zmiana czasu na letni, czyli śpimy godzinę krócej

Redakcja eFO  |   Fakty,Meteo  |   30 marca 2024 07:42

Z soboty na niedzielę śpimy godzinę krócej. Dla złagodzenia negatywnych efektów warto położyć się dziś nieco wcześniej niż zwykle.

Przestawimy zegarki z godziny drugiej na trzecią

Wprowadzenie czasu letniego miało na celu zapewnienie więcej światła słonecznego popołudniami kosztem mniejszej ilości światła porankami. Więcej światła słonecznego popołudniami jest korzystne dla sprzedaży, uprawiania sportów, wypoczynku i innych czynności wykonywanych zazwyczaj po godzinach pracy.

Z drugiej strony mniejsza ilość światła porankami jest niekorzystna w rolnictwie i innych zajęciach zależnych od światła słonecznego. Wydłużenie czasu dostępnego światła popołudniami ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, powoduje zmniejszenie liczby wypadków drogowych.

Ciekawostki

Poród bliźniaków

Według danych, zmiany czasu mogą prowadzić do zaskakujących sytuacji. Przykładowo, w przypadku porodu bliźniaków, ten, który urodził się jako pierwszy, może mieć oficjalnie zapisaną późniejszą godzinę narodzin niż jego brat.

Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy poród nastąpiłby w nocy zmiany czasu z letniego na zimowy, a pierwszy bliźniak urodziłby się o godzinie 2:55 rano, a jego brat 10 minut później. 

W wyniku cofnięcia zegara o godzinę, oficjalny czas narodzin drugiego bliźniaka byłby ustawiony na 2:05 zamiast na 3:05.

Z drugiej strony, podczas zmiany czasu zimowego na letni, między godziną 2:00 a 3:00 rano, nie odnotowuje się żadnych narodzin. To związane jest z faktem, że w czasie zmiany zimowego na letni, godzina zostaje przesunięta o godzinę do przodu, a czas ten jest usuwany z kalendarza, aby dostosować się do nowego czasu.

Zamach na Zachodnim Brzegu

Według danych, pomyłka związana ze stosowaniem zmian czasu w 1999 roku doprowadziła do udaremnienia zamachu w Izraelu. W tym czasie planowany był zamach na Zachodnim Brzegu Jordanu, jednak w Izraelu już obowiązywał czas standardowy (zimowy), a nie jak na Zachodnim Brzegu, jeszcze czas letni.

Zamachowcy na Zachodnim Brzegu przygotowali ładunek wybuchowy dla swoich kompanów w Izraelu, jednak ustawili zapalniki czasowe według swoich zegarków, co spowodowało, że ładunki eksplodowały godzinę za wcześnie według czasu izraelskiego. W wyniku tej pomyłki, zabity został sami terrorysty, a zamach na szczęście został udaremniony.

Zdarzenie to pokazuje, jak ważne jest dokładne stosowanie zmian czasu i dostosowanie się do nich, zwłaszcza w przypadku takich poważnych działań jak planowanie zamachów terrorystycznych. Bez właściwej synchronizacji czasu, nawet dobrze zaplanowane działania mogą się nie powieść, a w tym przypadku pomogły zapobiec tragedii.

Siedmiokrotne przestawianie zegarków

Zmiany czasu bywają uciążliwe, ale w Polsce obowiązuje jedna strefa czasowa i zmiana czasu jest dokonywana jednocześnie w całym kraju. W innych krajach, zwłaszcza tych, które stosują kilka stref czasowych, sytuacja bywa bardziej skomplikowana. 

W Stanach Zjednoczonych w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku daty przejścia na czas letni i z powrotem były ustalane lokalnie, co doprowadziło do absurdalnych sytuacji. W Iowa, na przykład, obowiązywało jednocześnie 23 różne daty zmian czasu. 

Pasażerowie dalekobieżnych linii autobusowych musieli podczas jednej podróży przestawiać zegarki nawet siedmiokrotnie, co generowało dodatkowe koszty i utrudnienia w organizacji transportu.

Zmiana czasu na Antarktydzie

Na Antarktydzie, jednym z najbardziej odizolowanych miejsc na Ziemi, także stosuje się zmiany czasu, choć z innych powodów niż na pozostałych kontynentach. W okresie zimowym, trwającym od maja do września, na Antarktydzie panuje ciągła ciemność, tzw. noc polarna. Z kolei w miesiącach letnich, w wyniku nachylenia Ziemi względem Słońca, na kontynencie tym dociera niemal ciągłe światło słoneczne.

Nie ma to jednak związku z oszczędzaniem energii słonecznej, ale z praktycznymi potrzebami. Na Antarktydzie znajduje się wiele stacji badawczych, zamieszkanych przez naukowców i personel obsługujący. 

W większości z tych stacji stosuje się czas lokalny kraju macierzystego, z którego pochodzą dostawy żywności, sprzętu, itp. Dlatego, kiedy w kraju macierzystym następuje zmiana czasu, stacje również dostosowują swoje zegarki do tych zmian.

 

 

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .