Zgnilec amerykański atakuje pszczoły

Redakcja FO  |   Fakty,Meteo  |   16 sierpnia 2019 10:40

W gospodarstwie pasiecznym w Brzeszczach lekarz weterynarii stwierdził przypadek choroby zgnilca amerykańskiego, zwanym też zgnilcem złośliwym.

Powiatowy lekarz weterynarii wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego na terenie powiatu oświęcimskiego, tym samym wyznaczając obszar zapowietrzony obejmujący miejscowości: Brzezinka, Pławy, Harmęże, Rajsko, Grojec, Oświęcim, Brzeszcze, Jawiszowice, Zasole, Przecieszyn, Skidzin, Wilczkowice Łęki i Bielany.

Nakazał też oznakowanie obszar zapowietrzony poprzez ustawienie tablic ostrzegawczych z trwałymi widocznym napisem „Uwaga. Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony.”

„Na obszarze zapowietrzonym obowiązuje zakaz przemieszczania rodzin i matek pszczelich, czerwiu, pni i produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece bez zgody powiatowego lekarza weterynarii, a także zakaz organizowania targów i wystaw z udziałem pszczół” – informuje Agnieszka Stachera, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Oświęcimiu

Czym jest zgnilec amerykański?

Zgnilec amerykański, który nazywa się również zgnilcem złośliwym, jest niezwykle groźną chorobą, która dopada pszczoły. Mimo, że wywołująca ją bakteria atakuje jedynie larwy, to jednak najskuteczniejszym sposobem poradzenia sobie z chorobą jest spalenie całego ula.

 

W gospodarstwie pasiecznym w Brzeszczach lekarz weterynarii stwierdził przypadek choroby zgnilca amerykańskiego, zwanym też zgnilcem złośliwym. 

 

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się choroby jest spalenie całego ula wraz z pszczelą rodziną oraz odkażenie ziemi po pasiece. Choć zgnilec amerykański nie zagraża człowiekowi, to może on jednak powodować ogromne problemy związane z zapylaniem roślin w sadach i ogrodach.

 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
 
Aukcje dla Nikolki Kurpas
Grupa Publiczna · 1233 członków
Dołącz do grupy
https://www.siepomaga.pl/aukcjedlanikolki Aukcje dla Nikolki Kurpas to grupa ludzi wymieniających się przedmiotami i usługami, podczas zabawy po zako...
 
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa