Zakaz palenia węglem w Oświęcimiu

Jola Wodniak  |   Fakty,Meteo  |   24 stycznia 2020 12:12

Prezydent Oświęcimia przygotował uchwałę o zakazie palenia węglem w Oświęcimiu po 2032 roku. Zajmą się nią radni miejscy.

Małopolska Zachodnia jest jednym z bardziej zanieczyszczonych obszarów w regionie

„Ważne jest, aby określić perspektywę czasową, do której chcemy wprowadzić określone ograniczenia w zakresie spalania węgla. Decyzja jest radykalna, jednak oczekiwana przez wielu mieszkańców, środowiska ekologiczne czy organizacje antysmogowe. Mamy przykłady Krakowa czy innych miast w Polsce, które wprowadziły takie zakazy. Liczę, że w ten sposób w zdecydowanym stopniu poprawimy jakość powietrza w mieście” – wyjaśnia Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

W obecnym kształcie projektu uchwały zakazującej palenia węglem są cztery graniczne daty 2022, 2024, 2028 i 2032. Po 2032 roku palenie węglem byłoby już definitywnie zakazane.

„Zapisy uchwały dotyczyłyby nie tylko mieszkań, ale również innych nieruchomości, czyli budynków firm i instytucji. Po 2022 roku będzie całkowity zakaz spalania węgla w piecach poniżej trzeciej klasy w tzw. “kopciuchach” – tłumaczy prezydent.

Miasto zamierza przyśpieszyć likwidację pieców klasy 3 i 4 do 1 września 2024, a kotłów 5 klasy do 1 września 2028 roku. 

„Dlatego tak ważne jest, aby dać właścicielom czas na przygotowanie się do tych zmian” – podkreśla Chwierut.

Wszyscy, którzy teraz wymienią kotły na piece węglowe będą je i tak musieli zlikwidować do końca 2032 roku. Nowe domy, budynki na terenie miasta Oświęcim oddane do użytkowania po wrześniu 2022 roku, w zakresie rodzaju ich ogrzewania, nie będą mogły przyjmować rozwiązań, w których będą stosowane paliwa stałe.

W polskim prawie są określone sankcje finansowe w przypadku niestosowania się do przyjętych przepisów antysmogowych.

Oświęcim od wielu lat z własnych środków likwiduje stare źródła ciepła

„Podejmujemy wiele działań antysmogowych, ale tak naprawdę pozostajemy z tym problemem sami, nie mamy żadnego wsparcia finansowego ze strony państwa. Rządowy program „Czyste powietrze” praktycznie nie działa, jest tylko na papierze” – twierdzi włodarz miasta.

Dodał, że dzięki dotacjom z budżetu miasta udało się jednak zlikwidować 179 starych pieców, w tym 120 kotłów pozaklasowych. W skali miasta jest to ponad 13 proc. wszystkich kopciuchów.

„Dalej jednak pozostało ich 791. Dlatego zachęcam mieszkańców, którzy myślą o wymianie pieców w kontekście zaproponowanych zmian, aby podejmowali te decyzje szybko, póki mamy jeszcze możliwości finansowe” – zaznacza prezydent Janusz Chwierut.

Na dotacje do ekologicznych źródeł ciepła wydano z budżetu miasta w ubiegłym roku blisko milion złotych

W finansowanie miejskiego programu dopłat do wymiany starych palenisk włączyła się również firma Synthos przekazując 300 tys. zł. Największą popularnością cieszą się dopłaty na ogrzewania gazowe. Postawiło na nie 104 właścicieli. Stare źródła ciepła wymieniono też na ekologiczne kotły węglowe i podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Kilka osób zdecydowało się na pompy ciepła i fotowoltaikę. Znacznie mniej na kotły na biomasę czy elektryczne i kolektory słoneczne.

W tym roku rownież można skorzystać z dotacji do wymiany pieców

Dopłaty z budżetu miasta wynoszą do siedmiu tysięcy złotych w przypadku pieców gazowych, do sieci ciepłowniczej – 6 tys. zł. Do kotła olejowego, elektrycznego i kolektora słonecznego miasto dopłaca 5 tys. zł. 

Do 14 tys. zł można dostać na pompy ciepła wraz z fotowoltaiką, a na same pompy do 10 tys. zł. Ekologiczne kotły węglowe mają najmniejsze dofinansowanie, bo tylko trzy tysisiące zł.

 

Zobacz również:

Jak palić w piecu – bez dymu?

Program Czyste Powietrze – może właśnie dla Ciebie?

Możesz na bieżąco sprawdzić jakość powietrza

 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa