Zakaz palenia węglem w Oświęcimiu. Wypowiedz się

Redakcja eFO  |   Fakty,Meteo  |   4 lutego 2020 14:18
Udostępnij

Do 21 lutego trwają konsultacje społeczne projektu uchwały wprowadzającej na obszarze Oświęcimia w sprawie zakazu palenia węglem. Każdy ma prawo głosu.

Zaproponowane rozwiązania mają zapobiegać negatywnemu oddziaływaniu wysokiego stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu na zdrowie ludzi oraz środowisko. Przygotowany projekt uchwały ma charakter intencyjny, gdyż stosownie do postanowień art. 96 Prawo ochrony środowiska wyłączną kompetencję do wprowadzenia tych ograniczeń ma Sejmik Województwa Małopolskiego.

W projekcie uchwały zostały wymienione następujące daty:

– od 1 września 2022 r. – zakazuje się montażu kotłów węglowych w nowych budynkach, za wyjątkiem kotłów będących w trakcie montażu, lub których montaż jest planowany, jeśli decyzja o pozwoleniu na budowę obiektu budowlanego stała się ostateczna lub dokonano zgłoszenia robót budowlanych, a właściwy organ nie wniósł sprzeciwu, przed 1 września 2022 r.
– od 1 stycznia 2023 r. – zakazuje się użytkowania kotłów węglowych pozaklasowych,
– od 1 września 2024 r. – zakazuje się użytkowania kotłów węglowych klasy 3 i 4,
– od 1 września 2028 r. – zakazuje się użytkowania kotłów klasy 5,
– od 1 września 2022 r. – jest możliwość spalania biomasy stałej (tj. np. drewno, pelet) tylko w kominkach, które spełniają wymagania ekoprojektu, nie są jedynym źródłem ciepła oraz w kominkach, w których montowane są urządzenia zapewniające redukcję emisji pyłu,
– do 31 grudnia 2032 r. – mogą być użytkowane instalacje spełniające wymagania ekoprojektu, czyli kotły węglowe niskoemisyjne oraz kominki. Stąd też od 1 stycznia 2033 r. proponuje się wprowadzić zakaz używania kotłów węglowych oraz kominków spełniających wymagania ekoprojektu, za wyjątkiem sytuacji, kiedy będzie występował brak możliwości technicznych przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej. W przypadku pojawienia się możliwości podłączenia do sieci, postuluje się, aby kotły węglowe lub kominki spełniające wymagania ekoprojektu mogły być użytkowane przez okres nie dłuższy niż 10 lat od daty ich montażu.

Możesz się wypowiedzieć

Uwagi i wnioski do zaproponowanych w projekcie uchwały zmian można przesyłać drogą pocztową na adres: Urząd Miasta Oświęcim, ul. Zaborska 2, 32-600 Oświęcim lub drogą elektroniczną magdalena.ptaszynska@um.oswiecim.pl

Do pobrania – projekt uchwały dot. zakazu palenia węglem

 

Zobacz również:

Zakaz palenia węglem w Oświęcimiu

 

 

 

Najnowsze realizacje wideo

Komentarze
  • 4 lutego 2020 23:46

    hotin

    A czy Starostwo i p. Prezydent Oświęcimia był już u górników na tych rozmowach z których to Oświęcim żyje z płaconych przez nich podatków oraz zakład POwski OMAG?

  • 5 lutego 2020 20:04

    yousek

    Na szczęście górników nie trzeba pytać o zdanie tylko mieszkańców, szczególnie młodzież. PodPiSuje się pod tym.

  • 9 lutego 2020 06:17

    Miroslaw_Kyrcz

    Pomysł super, tylko ze całe miasto ogrzewane jest z węglowej kotłowni na zakładach chemicznych. Trzebs postawić nowa gazową i w rachunek za ogrzewanie wliczyć koszt wybudowania nowej gazowej kotłowni a także wyższy koszt paliwa służoncego do ogrzewania. Warto to policzyć ile będzie wyższ ogrzewanie mieszkanka


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.