Zaczęła się kalendarzowa i astronomiczna zima

x-news  |   Meteo  |   22 grudnia 2019 20:47

Powitaliśmy kalendarzową i astronomiczną zimę. Potrwa do momentu równonocy wiosennej, czyli do 20 marca.

Choć pogoda przypomina inne pory roku, dziś powitaliśmy zimę. Zima astronomiczna rozpoczęła się o godzinie 5.19. Niedziela będzie najkrótszym dniem w roku. Później każdy kolejny dzień zacznie się wydłużać.

„Pierwszy dzień zimy – za oknem plucha, szaro, buro i ponuro. A najbardziej zimowe są nasze świąteczne choinki. Ale zima w tym roku już nam pokazała, jaka potrafi być piękna, w swojej lekko mroźnej i białej odsłonie. Może ją zaczarujemy” – pisze nam Sabina z fotoeskapady.pl

Dokładną godzinę rozpoczęcia astronomicznej zimy wyznacza moment przejścia Słońca przez tak zwany punkt Koziorożca. W tym dniu nasza dzienna gwiazda góruje w zenicie na zwrotniku Koziorożca, czyli najdalej wysuniętej na południe szerokości geograficznej, dla której jest to możliwe. Wtedy w Polsce i na półkuli północnej kąt padania promieni słonecznych podczas górowania jest najmniejszy w całym roku.

Słońce odpowiedzialne za pory roku

Astronomiczne pory roku trwają pomiędzy momentami przesileń i równonocy, które odpowiadają górowaniu Słońca w zenicie: nad równikiem albo nad zwrotnikami. I tak na półkuli północnej wiosna trwa od równonocy wiosennej do przesilenia letniego, lato obejmuje okres od przesilenia letniego do równonocy jesiennej, jesień mamy w okresie od równonocy jesiennej do przesilenia zimowego, a zimę od momentu przesilenia zimowego do równonocy wiosennej.

Pory roku nie wynikają ze zmian odległości naszej planety od Słońca, która zmienia się w niewielkim stopniu. Co ciekawe, Ziemia jest najbliżej Słońca na początku stycznia, kiedy u nas panuje zima.

 

Prognoza pogody a poniedziałek 23 grudnia: