Wspólna mobilizacja dla czystszych rzek – FILM, FOTO

Jola Wodniak  |   Fakty,Meteo  |   15 sierpnia 2023 05:00
Udostępnij

Podczas pikniku organizacji pozarządowych 2 września w Oświęcimiu można wziąć udział w sprzątaniu Soły i Wisły.

Akcja Czysta Wisła

Ma na celu oczyszczenie Wisły oraz jej dopływów z niebezpiecznych zanieczyszczeń. Wydarzenie ma znaczący wpływ na ochronę środowiska naturalnego i promocję aktywnego zaangażowania społeczności w walkę z zaśmieceniem rzek.

Tegoroczna edycja będzie trwała dziesięć dni, od 25 sierpnia do 3 września, podczas których wolontariuszki i wolontariusze ze wszystkich zakątków kraju podejmą się trudnego zadania sprzątania Wisły, która ciągnie się na przestrzeni aż 1000 kilometrów. 

„To nie tylko akcja fizycznego sprzątania, lecz także edukacji i świadomości ekologicznej” – zachęca do udziału Dominik Dobrowolski – ekolog, podróżnik pomysłodawca i główny organizator akcji w Polsce.

Ta edycja stanowi naturalny ciąg trzyletniego marszu, w ramach którego już wcześniej udało się oczyścić znaczne obszary kraju. W trakcie poprzednich lat przyjaciele inicjatywy już przemierzyli 2,5 tysiąca kilometrów tras: od plaż Bałtyku (Bałtycka Odyseja 2020), przez góry Bieszczadów po Sudety (Górska Odyseja 2021), aż po same brzegi Wisły (Wiślana Odyseja 2022). 

Widać to na filmie:

 

 

W tegorocznej akcji do grona aktywnych uczestników dołączają tysiące wolontariuszek i wolontariuszy. Każda osoba zaadoptuje swój odcinek rzeki, który będzie odpowiedzialna za sprzątanie i stałą troskę o czystość tego fragmentu natury. 

Wsparcie zgłosiło już ponad 10 tysięcy osób oraz różnego rodzaju organizacji społecznych, strażacy z OSP, WOPR, straż rybacka, wędkarze, samorządowcy i miłośnicy przyrody, którzy wspólnie kochają Wisłę i inne rzeki, w tym również Sołę.

W ramach akcji nad rzekami Sołą i Wisłą w Oświęcimiu 2 września odbędą się główne wydarzenia.

Akcja Czysta Wisła w Oświęcimiu: Wspólna mobilizacja dla czystszych rzek

Wspierając ideę czystszych rzek, firma Synthos i Bank Credit Agricole przekazują grupom odpowiedzialnym za sprzątanie rzek, w tym również Soły i innych dopływów Wisły na Śląsku i w Małopolsce, wsparcie finansowe w postaci mikrograntów.

Kampania Akcji Czysta Wisła nie ogranicza się jedynie do sprzątania

W tym roku głównym celem jest również edukacja na temat mikroplastików, które stają się poważnym zagrożeniem dla ekosystemu wodnego i zdrowia ludzi. 

Dane alarmują, że plaże są zanieczyszczone średnio od 50 do 300 sztukami odpadów morskich na każde 100 metrów, z czego 70 procent stanowią tworzywa sztuczne. Ochrona środowiska wymaga długofalowych działań, włączając w to redukcję ilości powstających odpadów i skuteczną selektywną zbiórkę oraz recykling.

„Wszystkich zaangażowanych w Akcję Czysta Wisła oraz wszystkich troszczących się o przyszłość naszych rzek i planety serdecznie zachęcamy do udziału i wsparcia inicjatywy. Walka o czystsze i zdrowsze rzeki to nasza wspólna odpowiedzialność” – zachęca Dominik Dobrowolski.

Akcja Czysta Wisła w Oświęcimiu: Wspólna mobilizacja dla czystszych rzek

 

Najnowsze realizacje wideo