polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Za spacerem na świeżym powietrzu tęsknią nie tylko antysmogowcy. Fot. Pixabay
W ciągu niecałych trzech tygodni poprzez formularz Ekointerwencji przesłano 111 zgłoszeń, z czego 73 dotyczyły spalania odpadów, 35 zawierało informacje o eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową, a trzy były związane ze sprzedażą węgla złej jakości. Zgłoszenia dotyczyły między innymi Polanki Wielkiej, Brzeszcz, Osieka, Kęt i Zatora i 36 innych miejscowości z Małopolski.
Małopolanie najczęściej informowali o unoszącym się nad domami i osiedlami czarnym lub żółtym, gryzącym dymie. Wiele zgłoszeń zawierało opisy wskazujące na to, że niektórzy mieszkańcy palą w kominkach nie tylko węglem złej jakości, ale także plastikowymi odpadami lub liśćmi.
W 19 przypadkach kontrola nie wykazała naruszeń, cztery razy udzielono pouczenia, a jedna sprawa została skierowana do sądu. Sześć zgłoszeń zostanie uwzględnionych w planie kontroli, cztery zgłoszenia dotyczące przedsiębiorców przekazano do WIOŚ, dwa zgłoszenia przesłano do odpowiednich gmin, w trzech przypadkach przeprowadzono kontrole, jednak szczegółowe informacje o ich wynikach nie zostały jeszcze przekazane.
„Cieszy nas, że Małopolanie angażują się w walkę ze smogiem. Świadomość zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza wśród mieszkańców regionu jest coraz większa. Rosnąca liczba Ekointerwencji jest tego najlepszym dowodem” – mówi Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa.
Formularz Ekointerwencji został uruchomiony 26 marca. Za jego pośrednictwem mieszkańcy Małopolski mogą zgłaszać wszelkie przypadki łamania przepisów środowiskowych. Każde zgłoszenie zostaje przekierowane do właściwego organu kontroli.