Tak palą liście…

Marcin Cichowski  |   Meteo  |   15 października 2018 18:53

„Palą liście i nie da się oddychać. Dusimy się i zamykamy okna” – żali się jedna z czytelniczek portalu Fakty Oświęcim.

„Jeśli spalamy substancje organiczne, na przykład liście, w niskiej temperaturze, powstają węglowodory aromatyczne, które nawet w minimalnym stężeniu mają działanie rakotwórcze” – mówi profesor Lucjan Pawłowski, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej i przewodniczący Komitetu Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk – „Gdy przy okazji w ognisku znajdą się opakowania z tworzyw sztucznych, wydzielają się dioksyny, związki jeszcze groźniejsze i szalenie rakotwórcze”.

Czy można palić suche liście na działce i w ogrodzie? Co mówią o tym przepisy?

Przepisy regulujące palenie ognisk w ogrodach i na działkach są bardzo nieprecyzyjne. Ustawa o odpadach mówi wyraźnie:

„Dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, jeżeli na terenie gmin nie jest prowadzone selektywne zbieranie lub odbieranie odpadów ulegających biodegradacji, a ich spalanie nie narusza odrębnych przepisów”.

„Niestety palenie liści oraz innych resztek organicznych również przyczynia się do powstawania niskiej emisji i tym samym smogu. W Oświęcimiu jest zakaz spalania resztek organicznych. Liście powinny być kompostowane lub odbierane przez Zakład Usług Komunalnych” – informuje Oświęcimski Alarm Smogowy – „Poza tym liście to nie są śmieci i mają ważną funkcję ekologiczną: zapobiegają wyjaławianiu się gleby, dostarczają substancji odżywczych drzewom oraz przyczyniają się do ochrony bioróżnorodności”

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .