polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Dofinansowaniem zostaną objęte m.in. wymiana wysokoemisyjnych źródeł ogrzewania na urządzenia spełniające standardy emisji zanieczyszczeń UE lub podłączenie do sieci ciepłowniczej albo gazowej przy jednoczesnej termomodernizacji budynku, a więc ociepleniu ścian i stropów, wymianie okien i drzwi.
Fundusze w programie Stop Smog”pochodzą z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, a gminy składają wnioski w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Pieniądze wypłacone zostaną bezpośrednio gminom, które mają zawierać z mieszkańcami umowy na realizację przedsięwzięć niskoemisyjnych.
W przypadku miejscowości do 100 tysięcy mieszkańców wkład własny gminy powinien wynieść 30 procent kosztów. Pozostała część inwestycji (tj. do 70 proc. kosztów przedsięwzięć niskoemisyjnych) zostanie sfinansowana z pieniędzy pochodzących z budżetu państwa m.in. z części wpływów z tzw. opłaty recyklingowej.
Więcej informacji o programie na stronie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz na stronie STOP SMOG
W Polsce istnieją cztery duże programy pozwalające uzyskać dopłaty nie tylko do wymiany pieców. To „Czyste powietrze”, „Mój prąd”, „Agroenergia” i „Stop Smog”. Ich zasady przybliża cykl tekstów publikowanych na naszej stronie internetowej informujących w przystępny sposób kto może skorzystać z poszczególnych programów.
Czyste powietrze
Mój prąd
Agroenergia
W przypadku niektórych inwestycji przyjaznych środowisku można także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.
Elektrownia jądrowa w Oświęcimiu? – WIDEO
Drodzy Państwo, coś tu śmierdzi – FILM, FOTO