Środki na komary – jak je wybrać?

Materiał sponsorowany  |   Meteo  |   19 maja 2022 13:27
Udostępnij

Wiele osób co roku z wytęsknieniem wyczekuje początku wiosny. Cieplejsze dni pełne słońca zachęcają do spędzania wolnego czasu na łonie natury, dzięki czemu możemy uzupełnić niedobory witaminy D i odzyskać radość z życia.

Na drodze do pełni szczęścia często jednak stoją nam insekty, których ukąszenia mogą przyprawić nie tylko o ból i swędzenie skóry. Nierzadko przenoszą one choroby, które nieleczone mogą mieć poważne konsekwencje. Warto zatem mieć pod ręką środki na komary i kleszcze, dostępne są w różnych wariantach. Jak wybrać najlepsze?

Środki na komary – dlaczego należy je stosować?

Każdy z nas miał do czynienia z komarami. Te małe insekty potrafią mocno utrudnić życie i przyprawić o irytację. Szczyt ich rozwoju przypada na kwiecień i maj, ale to w miesiącach wakacyjnych najbardziej dają nam się we znaki. Jest to związane z podwyższoną temperaturą naszego ciała oraz potem, którego zapach dla komarów jest wysoce atrakcyjny. Samce nie stanowią dla ludzi zagrożenia w przeciwieństwie do samic, które są żądne naszej krwi.

Znajdują się w niej białka potrzebne do rozrodu i składania jaj. Komarzyce chcąc pożywić się krwią, wstrzykują pod skórę ślinę, której składniki hamują krzepnięcie krwi podczas jej konsumpcji. U wielu osób wywołuje ona reakcję alergiczną w postaci obrzęku i stanu zapalnego. Warto zatem stosować środki na komary, które działają odstraszająco.

Dobre środki na komary – czyli jakie?

W naszym klimacie żyją trzy podstawowe gatunki komarów – leśny, widliszka i brzęczący. W porównaniu do insektów żyjących w lasach tropikalnych i innych egzotycznych rejonach świata są one stosunkowo niegroźne, jednak wciąż warto się przed nimi zabezpieczać. W składzie repelentów należy szukać takich substancji jak m.in. ikarydyna i IR3535. Środki z olejkami naturalnymi działają krótkotrwale i wymagają częstej reaplikacji w ciągu dnia. Kupując preparaty na komary z myślą o najmłodszych warto sięgnąć po produkty z niewielką zawartością ikarydyny i IR3535, a większym udziałem olejków.

Środki na komary i kleszcze – rodzaje

Jeszcze do niedawna wybór repelentów był mocno ograniczony i sprowadzał się jedynie do sprayów. Obecnie możemy wybierać spośród środków o zróżnicowanej konsystencji i sposobie nakładania na skórę. Wciąż jednymi z najwygodniejszych i najskuteczniejszych są środki na komary w sprayu dostępne m.in. w Dr.Max Drogeria. Wystarczy spryskać skórę aerozolem z odległości ok. 20 cm i unikać okolic oczu i ust.

Dużym zainteresowaniem cieszą się również m.in. żele, płyny, balsamy, a nawet plastry. Warto również pamiętać o zastosowaniu naturalnych olejków eterycznych np. z eukaliptusa, lawendy czy bazylii, które możemy rozpylić w mieszkaniu lub lekko nasmarować nimi skórę.