Powiat oświęcimski pod czerwonym niebem – FOTO

Redakcja eFO  |   Fakty,Meteo  |   1 kwietnia 2024 11:40

W ciągu ostatnich ostatnich dni mieszkańcy powiatu oświęcimskiego mogli zaobserwować niecodzienne zjawisko – mimo braku chmur na niebie, widoczne zmętnienie. 

Przyczyną tego zjawiska jest pył saharyjski, który dotarł do Polski wraz z ciepłymi masami powietrza znad północnej Afryki.

To efekt niezwykłej sytuacji barycznej panującej na kontynencie, gdzie głęboki i rozległy niż zlokalizowany w rejonie Wysp Brytyjskich oraz wyż nad Turcją skierowały nad Europę gorące masy powietrza prosto z Afryki. W wyniku tego, ciepło z Bułgarii, południowych Włoch oraz Grecji, razem z pyłem saharyjskim, dotarło także do naszego kraju.

Specyficzną cechą tego zjawiska jest przenoszenie pyłu na bardzo dalekie odległości, co zostało umożliwione przez silne wiatry wiejące z kierunków południowych. Dodatkowo, brak opadów deszczu, które mogłyby oczyścić powietrze z unoszących się cząsteczek, sprzyja utrzymywaniu się tego zjawiska nad Polską.

„Obserwujemy tę sytuację już kolejny dzień. Ciepłe masy powietrza zanieczyszczone pyłem saharyjskim dotarły również do Polski, co jest zjawiskiem dość rzadkim” – wyjaśniają eksperci. 

Dodają również, że mimo iż pył saharyjski może dodać uroku zachodom słońca, nadając im czerwonawy odcień, to jednak zanieczyszczenie powietrza tymi cząstkami może mieć negatywny wpływ na zdrowie, szczególnie osób z problemami układu oddechowego.

Mieszkańcy powiatu oświęcimskiego i całej Polski są świadkami niecodziennej pogody, która przypomina o globalnych zjawiskach atmosferycznych oraz ich wpływie na lokalne warunki. 

Warto w tym czasie zwrócić uwagę na jakość powietrza i dostosować do niej swoje codzienne aktywności, szczególnie jeśli w powietrzu unosi się pył saharyjski.

 

 

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .